UE i regionalne potęgi wesprą projekt dostarczenia turkmeńskiego gazu do Europy

28 grudnia 2015, 07:15 Alert

(abc.az/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Unia Europejska, Turcja, Azerbejdżan oraz Turkmenistan powołają specjalną komisję do spraw realizacji gazociągu Wschód Zachód, poinformował 25 grudnia portal abc.az.

Jak informował 23 grudnia BiznesAlert.pl podczas ceremonii oddania do eksploatacji wspomnianego gazociągu prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow stwierdził, że pod względem technicznym Aszchabad jest w pełni gotów do realizowania dostaw gazu do Europy.

Gazociąg Wschód-Zachód ma przepustowość 30 mld m3 rocznie i długość 800 km. Magistrala pozwoli na transport surowca z bogatych złóż na wschodzie kraju, do jego zachodniej części. Dzięki temu będzie możliwy eksport do krajów zachodnich, który uzupełni istniejący już eksport na Wschód.

Następnym krokiem będzie budowa Gazociągu Transkaspijskiego (TCP), którą popierają Azerbejdżan i Komisja Europejska. Inwestycja znalazła się jednak w ogniu krytyki Rosji i Iranu, które wykorzystują do niej względy środowiskowe oraz fakt, że należą do krajów basenu Morza Kaspijskiego. Przekonują, że bez ich zgody żadna inwestycja strategiczna przebiegająca przez akwen nie będzie mogła powstać.

Mimo to Aszchabad, Baku i Bruksela pracują nad realizacją TCP.