EnergetykaGaz.

UE potrzebuje o 20 procent więcej importu LNG tego lata 

Gazowiec Jan Paderewski. Orlen planuje poszerzyć swoją flotę do ośmiu jednostek do 2026 roku. Fot. Orlen

Unijny regulator energetyczny Acer oszacował, że w 2025 roku Unia Europejska będzie musiała zwiększyć import LNG o około 20 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, aby zaspokoić letnie zapotrzebowanie na gaz i osiągnąć cel napełnienia magazynów na poziomie 90 procent przed zimą.

W swoim raporcie Acer zaznaczył, że „kontrakty forward z początku kwietnia wskazują, iż ten import LNG będzie droższy niż w poprzednich latach z powodu napiętej sytuacji na światowym rynku LNG”. Kluczowe będzie także utrzymanie wysokiego poziomu dostaw gazu rurociągami. Największe zapotrzebowanie na magazynowanie ma mieć Niemcy, następnie Holandia, Włochy i Francja.

Europejskie magazyny napełnione w 1/3

Obecnie poziom napełnienia magazynów gazu w UE wynosi zaledwie 35,8 procent, podczas gdy rok temu o tej samej porze było to 62,18 procent. Acer tłumaczy ten spadek wyższym zapotrzebowaniem zimą, które wynikało z wcześniejszego i chłodniejszego sezonu grzewczego, większego wykorzystania gazu w elektrowniach oraz ograniczonego importu LNG ze względu na wysokie ceny.

W ostatnich miesiącach niekorzystna różnica cen między sezonem letnim a zimowym również zniechęcała do wypełniania magazynów. W styczniu różnica ta sięgnęła 6 EUR/MWh, by spaść do 1–2 EUR/MWh w marcu. Acer podkreśliło, że „niestabilność geopolityczna oraz malejąca elastyczność dostaw również przyczyniają się do wzrostu cen latem”.

Chociaż w kwietniu ceny letnich kontraktów nieco spadły poniżej zimowych (średnio 34,94 EUR/MWh wobec 35,65 EUR/MWh), Acer zaznaczył, że różnica nadal nie pokrywa kosztów magazynowania. Komisja Europejska planuje przedłużenie obowiązujących zasad magazynowania gazu do końca 2027 roku, choć Parlament Europejski zaproponował obniżenie celu napełnienia do 83 procent.

Montel news / Biznes Alert

Iran deklaruje, że jego zdolność do wzbogacenia uranu nie podlega negocjacjom


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X