Władze ukraińskiego operatora sieci przesyłowej OGTSU przeprowadziły konsultacje z ambasadorem Ukrainy w Chorwacji na temat możliwych dostaw gazu z terminalu LNG w Chorwacji. Ukraiński operator zdradza, że takie okienko może pojawić się w roku gazowym 2023/2024.
Operator systemu przesyłowego Ukrainy podkreśla, że kontynuuje działania na rzecz wzmocnienia współpracy z partnerami strategicznymi w celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego na Ukrainę.
W Chorwacji od 1 stycznia 2021 roku uruchomiono terminal LNG na wyspie Krk o przepustowości 2,6 mld m sześc. rocznie, który może stać się nowym źródłem dostaw gazu ziemnego dla Ukrainy. – Taka możliwość zwiększyłaby znacznie bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa i otworzyło nowe możliwości współpracy między chorwackim i ukraińskim rynkiem gazu ziemnego – czytamy w komunikacie.
Węgrzy i Katarczycy zapełnią pływający terminal LNG w Chorwacji
Według informacji na oficjalnej stronie chorwackiego operatora pływającego gazoportu LNG Hrvatska, od roku gazowego 2023-2024 dostępne będą do rezerwacji wolne moce na potencjalny transport gazu ziemnego w kierunku Ukrainy. – Ta perspektywa została omówiona podczas internetowego spotkania przedstawicieli GTSOU z Wasylem Kyrylyczem, ambasadorem Ukrainy w Chorwacji – czytamy w komunikacie. – Aby zapewnić możliwość transportu gazu z terminalu LNG na wyspie Krk w Chorwacji Gazowy OSP Ukrainy aktywnie współpracuje z partnerami. OGTSOU widzi swoją rolę w tworzeniu warunków wstępnych dla dalszego wykorzystania potencjału terminalu na wyspie Krk w celu dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych na Ukrainę – zaznaczyła lga Biełkowa, dyrektor do spraw relacji z rządem i międzynarodowych operatora gazociągów przesyłowych Ukrainy OGTSU.
Do urealnienia takiego przesyłu poza rezerwacją przepustowości w gazoporcie chorwackim konieczna będzie jeszcze rezerwacja przepustowości na węgierskich gazociągach z Chorwacji na Ukrainę. Pojawia się więc pytanie, czy gazociągi Węgier gotowe do odbioru gazu z Chorwacji na własne potrzeby będą gotowe do zwiększenia przesyłu także na potrzeby Ukrainy.
OGTSU/Bartłomiej Sawicki