Ukraina domaga się zwrotu platform wiertniczych zajętych przez Rosjan

5 stycznia 2016, 12:00 Alert

(Ukrainskie Nowiny/Piotr Stępiński)

Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie zasądził konfiskatę platform wiertniczych Petr Godowancew i Ukraina, które należą do nielegalnie przejętej przez Federację Rosyjską państwowej spółki Czernomoreneftegaz (100 procent akcji należy do Naftogazu) – informuje portal Ukrainskie Nowiny.

Zajęcie wiertni zostało dokonane na wniosek Prokuratury Generalnej z 23 grudnia 2015 w ramach toczącego się od 1 kwietnia 2014 roku postępowania karnego w sprawie nadużyć ze strony ministerstwa energetyki i przemysłu węglowego, Naftogazu oraz Czernomorneftegaz przy ich zakupie.

Zdaniem Prokuratury Generalnej istnieją podejrzenia o popełnieniu przestępstwa przy ich zakupie, wobec czego mogą zostać skonfiskowane.

W swoich dowodach Prokuratura wskazuje, że 14 grudnia 2015 roku wiertnie zostały przemieszczone z odeskiego złoża gazu w północno-zachodniej części szelfu Morza Czarnego w pobliże Krymu, obecnie okupowanego przez Rosję.

Rzecz dotyczy platform wiertniczych B312 Petr Godowancew (projekt: Keppel FELS В Class Design/ Triangular, rodzaj: ABS A1, Self-Elvating Drilling Unit, CDS, zbudowana w 2010 roku przez spółkę Keppel Corporation(Singapur) oraz B319 – Ukraina (projekt: В Class Design/Triangular, rodzaj: ABS A1, Self-Elvating Drilling Unit, CDS, zbudowana w 2012 roku przez przez spółkę Keppel Corporation(Singapur).

W wydanym 16 grudnia ubiegłego roku oświadczeniu ukraińskie MSZ poinformowało, że Kijów zażądał od Rosji zwrotu zajętych wiertni nazywając to zdarzenie ,,kolejnym epizodem grabieży mienia i zasobów naturalnych”.

15 grudnia Służba Graniczna Ukrainy poinformowała o nielegalnej instalacji przez krymską spółkę Czernonorneftegaz platformy naftowej Tawrida na odeskim złożu gazu, z którego wcześniej zabrano dwie wiertnie. Rosyjska Służba Graniczna skierowała w rejon Morza Czarnego FSB, żeby ochronić platformę Tawrida, która zdaniem Kijowa została zainstalowana na terytorium będącym w wyłącznej morskiej strefie ekonomicznej Ukrainy

Czytaj więcej:

Ukraina chce odzyskać swoje aktywa energetyczne na Krymie