Wspólnota Energetyczna ostrzega Ukrainę przed papierową reformą gazową

14 listopada 2017, 06:30 Alert

Wspólnota Energetyczna ocenia dobrze postępy zmian w sektorze gazowym na Ukrainie, ale ostrzega przed papierową reformą w postaci ruchów pozorowanych w kierunku stworzenia niezależnego operatora gazociągów.

Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Postępy na rzecz stabilizacji gazociągów

Wspólnota Energetyczna chwali stworzenie w Ukrtransgazie komórki biznesowej, która w późniejszym czasie trafi do Magistralnych Gazoprowodów Ukrainy (MGU), czyli planowanego operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie. To kolejny krok do wdrożenia rozdziału właścicielskiego na mocy regulacji europejskich, które Ukraińcy wdrażają w ramach członkostwa we Wspólnocie.

Sekretarz Wspólnoty Energetycznej Janez Kopac pochwalił ten ruch podczas prezentacji dorocznego raportu o implementacji reform na Ukrainie w dniu 9 listopada. Przypomniał, że zachęcał do rozdziału właścicielskiego jeszcze rok temu. Ukraina posiada największy system gazociągów przesyłowych w Europie i magazyny o pojemności 31 mld m sześc. Stabilność tego systemu jest warunkiem inwestycji firm zachodnich w jego modernizację, a co za tym idzie, możliwość dalszej utylizacji pomimo ryzyka porzucenia dostaw ukraińskim szlakiem przez Rosję.

Ostrzeżenie Wspólnoty Energetycznej

– Ukraina zdecydowała się stworzyć nowe ciało prawne w ramach Ukrtransgazu ze względu na roszczenia wobec niego ze strony Firtasza (oligarcha gazowy posądzany o relacje z Rosją – przyp. red.), Kołomojskiego (inny oligarcha) i innych, a nigdy nie wiadomo jakie będzie dziedzictwo prawne – przyznał urzędnik. Ocenił, że uprawnienia nowej komórki będzie można łatwo przenieść do MGU, kiedy zapadnie taka decyzja. Zastrzegł jednak, że nie może to być substytut rozdziału właścicielskiego.

Kopac przyznał, że chociaż Ukraina skutecznie przyjęła unijne regulacje w sektorze gazowym, to pozostaje problem z ich implementacją. Pochwalił liberalizację handlu gazem w sektorze gospodarstw domowych oraz plan uwolnienia handlu gazem spółki Ukrgazwydobywania.

Wojciech Jakóbik