Ukraina liczy na węglowodory i pieniądze Azerbejdżanu

8 lutego 2017, 06:45 Alert

Azerbejdżan odgrywa wobec Ukrainy kluczową rolę w ramach planu zastąpienia rosyjskiej ropy surowcem azerskim – powiedział w rozmowie z agencją Trend ambasador Ukrainy w Baku Aleksandr Miszczenko.

Rafineria Kremeńczuk. Fot. Wikimedia Commons
Rafineria Kremeńczuk. Fot. Wikimedia Commons

Według niego SOCAR dość dobrze funkcjonuje na ukraińskim rynku. Dyplomata zwrócił uwagę, że w przyszłości możliwe będą zakupy azerskiego gazu przez Ukrainę. – Dywersyfikacja źródeł surowców energetycznych oraz uniknięcie zależności od Rosji jest dla Ukrainy sprawą bezpieczeństwa państwa – powiedział ambasador.

Grupa robocza

Poinformował, że w połowie lutego ma dojść do spotkania roboczej grupy do spraw współpracy energetycznej między Azerbejdżanem a Ukrainą, na czele której stoją wiceministrowie energetyki obydwu państw. Dyplomata zwrócił również uwagę, że strona ukraińska przekazała już stronie azerskiej swoje propozycje oraz agendę rozmów. Podkreślił, że liczy na szybkie spotkanie.

– Niestety w ciągu ostatnich pięciu lat nie dochodziło do takich spotkań. Po spotkaniu prezydentów pojawił się impuls do przyspieszenia tempa ustalonych projektów, w których udział mogłyby  wziąć Ukraina i Azerbejdżan tak, aby było to korzystne dla obu państw – stwierdził ambasador.

Według niego strony pracują nad dużymi projektami dostaw azerskiej ropy na Ukrainę. Pojawia się również temat możliwego udziału Azerbejdżanu w modernizacji ukraińskiej infrastruktury, a zwłaszcza rafinerii. Dodał przy tym, że wszystkie te kwestie będą przedmiotem rozmów w ramach wspomnianej wcześniej grupy roboczej.

– Strona ukraińska jest bardzo dobrze przygotowana do tego spotkania. Azerbejdżanowi zostaną przedstawione różne warianty współpracy. Baku przedstawi również swoje propozycje. Cała uwaga koncentruje się na wykorzystaniu potencjału obu państw. Azerbejdżan posiada surowce, a Ukraina rynek. To dla Azerbejdżanu jest niezwykle ważne – powiedział Miszczenko. Wyraził również nadzieję na zwiększoną aktywność inwestycyjną Azerbejdżanu nad Dnieprem.

Azerska ropa w ukraińskiej rafinerii

W 2017 roku Ukrtransnafta dostarczy dwukrotnie więcej ropy do rafinerii Kremeńczuk. Odpowiednia umowa na dostawy surowca została podpisana między Ukrtransnaftą a Ukrtatnaftą. Do wspomnianej rafinerii trafi co najmniej 1,3 mln ton azerskiej ropy, o czym wcześniej informował zastępca dyrektora generalnego Ukrtransnafty Andrej Pasisznik.

Warto zauważyć, że teoretycznie azerska ropa mogłaby trafić przez Ukrainę nad Wisłę oraz na inne rynki w Unii Europejskiej. Warunkiem jest zbudowanie brakującego fragmentu Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej w postaci rurociągu Brody-Płock. Nie jest to jednak warunek niezbędny, bo Polacy już teraz mogą sprowadzić ropę od dowolnego dostawcy przy wykorzystaniu naftoportu w Gdańsku.

Trend

Dywersyfikacja: Ukraina stawia na ropę z Azerbejdżanu