AlertAtomEnergetyka

Ukraina chce zwrotu, MAEA strefy bezpieczeństwa, a Rosja instaluje zagłuszarki

Elektrownia Zaporoże. Fot. iStock.

Elektrownia Zaporoże. Fot. iStock.

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie ulega poprawie. Obiekt znów stał się celem ostrzału. Uszkodzono jej kolejne elementy, które pozwalałyby na produkcję energii do ukraińskiej sieci. 

Energoatom, właściciel elektrowni jądrowej w Energodarze poinformował, że sobotni ostrzał elektrowni w Zaporożu był celowym działaniem, mającym na celu uniemożliwienie uruchomienia piątego i szóstego bloku elektrowni w celu produkcji energii na rzecz ukraińskiej sieci elektroenergetycznej. Energoatom miał wydać dyspozycje pracownikom elektrowni w Zaporożu, aby przygotowali oba bloki jądrowe do uruchomienia na minimalnym poziomie w celu produkcji pary przed okresem zimowym.

Rosyjscy okupanci elektrowni nie pozwolili jednak na przeprowadzenie przygotowań do uruchomienia bloków. Dodatkowo, ostrzelano okolice samej elektrowni. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały wiadukty łączące obiekt z budynkami specjalnymi, zbiorniki magazynowe wody zdemineralizowanej, układ odsalania wytwornicy pary, układy pomocnicze jednego z dwóch ogólnozakładowych silników spalinowych oraz inne urządzenia infrastruktury elektrowni. Trzy trafienia odnotowano również w rejonie podstacji Raiducha.

– Charakter i lista uszkodzonych urządzeń wskazują, że napastnicy wymierzyli i unieruchomili właśnie infrastrukturę, która była niezbędna do uruchomienia bloków 5 i 6 oraz przywrócenia produkcji energii elektrycznej przez Zaporoską EJ na potrzeby Ukrainy – czytamy w komunikacie Energoatomu. Ukraińcy żądają demilitaryzacji obiektu i powrotu jego pod pełna kontrolę Ukrainy.

Rosjanie chwalą się tymczasem, że zainstalowali na terenie obiektu kilka miesięcy temu system zagłuszania dronów o niespecyfikowanej nazwie. System ten ma zarówno wykrywać jak i unieszkodliwiać latające systemy bezzałogowe. Zasięg urządzenia ma wynosić 23 kilometry.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wyzwała po raz kolejny do ustanowienia strefy bezpieczeństwa w okół elektrowni, aby uniemożliwić jej ostrzał. Organizacja nie podaje przy tym konkretnie kto stoi za ostrzałami. Szef MAEA Rafael Grossi powiedział, że był pod wrażeniem wiedzy Władimira Putina o elektrowni zaporoskiej. Według niego, Putin ma pełny ogląd sytuacji co dzieje się w obiekcie. Grossi przyznał również, że eksperci MAEA podczas wizytacji nie zostali wpuszczeni do wszystkich pomieszczeń elektrowni m.in. do centrum sterowania.

Energoatom/MAEA/Wiedomosti/Mariusz Marszałkowski

Kolejne ataki Rosji na atom w Zaporożu nie zagrażają Polsce, ale MAEA ostrzega


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X