font_preload
PL / EN
Alert 28 marca, 2017 godz. 7:15   
REDAKCJA

Ukraina może wrócić do poszukiwań gazu łupkowego

serwis

Sąd Administracyjny w Kijowie uchylił zakaz, który nałożył ukraiński rząd na wydobycie gazu łupkowego przez firmę Yuzgas. Chodzi o znajdujące się w obwodach charkowskim i donieckim złoże Juzowskie.

W postanowieniu sąd uznał działania ministra energetyki i przemysłu węglowego Ihora Nasałyka za niezgodne z prawem i zobowiązał rząd do rozpatrzenia wniosku Yuzgas o prawo do wydobycia. W czerwcu 2016 roku Yuzgas wygrała ogłoszony przez Nadra Juzowskaja przetarg na realizację projektu wydobycia gazu łupkowego ze złoża Juzowskiego. Wcześniej operatorem złoża był holendersko-brytyjski Shell, który ewakuował się po rozpoczęciu działań zbrojnych przez siły rosyjskie.

2 listopada 2016 roku ukraiński rząd poparł inicjatywę Nasałyka i odebrał Yuzgas pozwolenie na wydobycie gazu łupkowego ze złoża Juzowskiego. Wcześniej Kijów stawiał na eksploatację znajdujących się nad Dnieprem złóż gazu łupkowego uważając, że pomoże w dywersyfikacji źródeł dostaw surowca. Według wstępnych szacunków ze wspomnianego złoża można rocznie wydobywać  8-10 mld m3 gazu.  Z raportu US Energy Information Administration z 2013 r. wynika, że Ukraina może dysponować złożami gazu łupkowego liczącymi nawet 3,63 bln m3.

TASS