Ukraina nawiązuje współpracę z USA w sektorze jądrowym

2 sierpnia 2017, 07:30 Alert

Szef Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowych Ukrainy Borys Stolarczuk podpisał umowę o wznowieniu porozumienia z amerykańską Nuklearną Komisją Regulacyjną (Nuclear Regulatory Commission – NRC) o wymianie informacji technicznych oraz współpracy w obszarze energetyki jądrowej.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

– Wymiana informacji technicznych między krajowym regulatorem a NRC ma dla Ukrainy bardzo istotne znaczenie, ponieważ będzie wspierać rozwój ukraińskiego bezpieczeństwa jądrowego. Przyczyni się do tego również współpraca w ramach wspólnych programów naukowo-technicznych oraz projektów, szkoleń i wymiany specjalistów – powiedział Stolarczuk.

Pierwsze porozumienie między Państwową Inspekcją Regulacji Jądrowych Ukrainy a NRC zostało podpisane 10 kwietnia 2006 roku w Rockville. Aneks został podpisany 21 września 2011 roku w Wiedniu.

Warto zaznaczyć, że operator ukraińskich elektrowni jądrowych, spółka Energoatom, współpracuje z amerykańskim Westinghouse oraz Holtec International w kwestii dostaw paliwa jądrowego, a także budowy magazynów do jego przechowywania.

Przypomnijmy również, że w połowie lipca ukraiński regulator wydał zgodę na wykorzystanie paliwa jądrowego od Westinghouse w pierwszym oraz piątym reaktorze Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W ten sposób już cztery z sześciu bloków elektrowni będą wykorzystywały paliwo dostarczane przez amerykański koncern.

Na Ukrainie pracuje 15 reaktorów, z których 13 to reaktory typu WWER-1000, a 2 – WWER-440, które były budowane pod paliwo dostarczane przez TVEL (spółkę córkę Rosatomu). Pojawienie się alternatywnych dostawców powoduje, że Rosjanie tracą udziały na ukraińskim rynku paliwa jądrowego. Mimo to nadal pokrywają znaczną część zapotrzebowania tamtejszych elektrowni. W 2016 roku TVEL dostarczył paliwo za 386,8 mln dolarów, a Westinghouse za 162 mln dolarów.

Interfax/Piotr Stępiński