Ukraina negocjuje zakupy LNG z Kataru przez Polskę

15 listopada 2021, 09:30 Alert

Kijów negocjuje kontrakt na dostawy gazu skroplonego od Qatargas. Dostawy miałyby odbywać się za pośrednictwem polskiego terminala LNG w Świnoujściu i planowanego terminala FSRU w Gdańsku. 

Terminal Ras Laffan w Katarze. Fot. Qatargas
Terminal Ras Laffan w Katarze. Fot. Qatargas

– Pracujemy nad bezpośrednim kontraktem na dostawy gazu z Kataru sprowadzanego za pośrednictwem polskich portów. To nie są łatwe negocjacje, ale cały czas je prowadzimy – powiedział Maxim Niemczinow, wiceminister energetyki Ukrainy.

Niemczinow wskazał również, że w planach jest zwiększenie przepustowości gazociągów na granicy polsko-ukraińskiej. – Obecna przepustowość gazociągów na granicy polsko-ukraińskiej nie jest zadowalająca. Pracujemy również nad tym, aby tę przepustowość w najbliższej przyszłości zwiększyć i umożliwić sprowadzenie LNG z tego kierunku – oznajmił.

Na początku listopada kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego poinformowała, że na marginesie szczytu klimatycznego COP26, że prezydent Ukrainy odbył rozmowę z szejkiem Kataru, Tamim bin Hamad Al Thanim na temat podpisania ewentualnego kontraktu gazowego.

UNIAN/Kancelaria Prezydenta Ukrainy/Mariusz Marszałkowski

Biełkowa: Ukraina jest gotowa do importu LNG z Polski (ROZMOWA)