Ukraina nie zamierza wracać do przeszłości, chce synchronizacji energetyki z Europą

27 lutego 2022, 11:00 Alert

Ukraińskie ministerstwo energetyki podało, że zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o synchronizację systemu elektroenergetycznego z nią po tym jak wojna przerwała testową desynchronizację z posowieckim BRELL.

fot. pixabay.com

Ukraińcy mieli testować desynchronizację systemu elektroenergetycznego w dniach 24-26 lutego, ale zaskoczyła ich inwazja Rosji na Ukrainę. Test przeszedł pomyślnie, więc teraz apelują do Unii Europejskiej o synchronizację ze stowarzyszeniem operatorów europejskich ENTSO-E, w którym nie brakuje Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Operator Ukrenergo podał, że zwróci się do partnerów europejskich o jak najszybszą synchronizację z systemem kontynentalnym.

– To sprawa wykraczająca daleko poza potrzeby techniczne. To także mocny symbol połączenia Ukrainy z Unią Europejską jako części dużej, europejskiej rodziny. Nie ma prawie żadnego podobnego kraju który przeszedłby tyle testów co Ukraina. Proces przygotowań trwa od 2006 roku. Wierzymy, że wszelkie wyzwania techniczne zostały od tego czasu ustalone. Da się znaleźć rozwiązania techniczne. Potrzeba tylko woli politycznej i odwagi – mówi Anton Antonenko z ukraińskiego think tanku DiXi Group przygotowującego reformy energetyczne na Ukrainie w zgodzie z przepisami europejskimi.

Wojciech Jakóbik