Ukraina rozpoczęła dialog z Niemcami dotyczący łamania prawa unijnego przez Gazprom

25 czerwca 2021, 09:45 Alert
Prezes Naftogaz Jurij Witrenko fot. FB
Prezes Naftogaz Jurij Witrenko fot. FB

Ukraina zainicjowała dialog z Niemcami w sprawie naruszenia przez Gazprom unijnych przepisów antymonopolowych – powiedział szef Jurij Witrenko, szef Naftogazu w wywiadzie udzielonego Interfax-Ukraina.

– Nasza komunikacja z Niemcami zintensyfikowała się. Moje podejście w tych rozmowach jest taki: Zanim zaczniemy rozmawiać o kwestii zakończenia budowy Nord Stream 2, proponuje najpierw omówić aspekt łamania przez Gazprom prawa antymonopolowego Unii Europejskiej – powiedział WItrenko.

Jurij Witrenko zwrócił uwagę, że Gazprom blokuje innym firmom możliwość dostarczania gazu na rynki europejskie, a także blokuje tranzyt gazu z krajów Azji Centralnej przez ukraiński system przesyłowy gazu do UE.

– Ponieważ Stany Zjednoczone są teraz w samym środku debaty o Nord Stream 2 z Niemcami, chcielibyśmy, aby zdawali sobie sprawę z tego problemu. Powinni wiedzieć, że oczekiwania, jakie mieliśmy w momencie podpisywania obecnej umowy tranzytowej w 2019 roku (w tym oczekiwanie na odblokowanie przez Gazprom tranzytu gazu z Azji Centralnej i eksportu gazu przez inne firmy działające w Federacji Rosyjskiej) nie zostały jeszcze spełnione. – wyjaśnił.

Interfax-Ukraina/Mariusz Marszałkowski

Polska i Ukraina koordynują działania przeciwko Nord Stream 2