(UNIAN/Grani.ru/BiznesAlert.pl/RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Jak poinformował minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn od 1 lipca Ukraina o 14,4 procent podniosła dla Krymu ceny energii elektrycznej.
– Istotnie od 1 lipca podnieśliśmy cenę do 3,42 rubli za kWh. Wcześniej było to 2,99 rubli – powiedział Demczyszyn.
Jak informował w środę BiznesAlert.pl od 1 lipca tego roku Ukraina zatrzymała dostawy energii elektrycznej na Krym – podaje rosyjskie ministerstwo energetyki. Krymenergo i Ukrenergo dementują te informacje.
Rosyjskie ministerstwo energetyki nie poinformowało jak długo ma trwać przerwa dostaw. W grudniu 2014 roku rosyjskie Inter RAO i ukraińskie Ukrinterenergo podpisały porozumienie o dostawach energii elektrycznej na Ukrainę wraz z ugodą na temat utrzymania dostaw na Krym, odcięty od innych źródeł energii.
Po ostatniej przerwie dostaw z Ukrainy kontynentalnej na okupowany przez Rosjan Krym z 26 grudnia, Rosjanie zgodzili się na dostawy węgla nad Dniepr bez konieczności uiszczenia przedpłat.
30 czerwca Ukraina, Rosja i Komisja Europejska nie doszły do porozumienia na temat dostaw gazu nad Dniepr w nadchodzących miesiącach. Z tego względu Naftogaz postanowił zatrzymać zakupy surowca od Gazpromu.
Ukrenergo i Krymenergo nie potwierdzają informacji rosyjskiego rządu. Dostawy energii elektrycznej mają być świadczone zgodnie z planem.
Jak poinformowała wczoraj agencja RIA Novosti zdaniem przedstawiciela rosyjskiego ministerstwa energetyki groźba przerwania ukraińskich dostaw energii elektrycznej na Krym nie jest związana ze stanowiskiem Moskwy w sprawie ceny gazu dla Kijowa w trzecim kwartale bieżącego roku.
– To nie jest z tym związane. Na Krymie wszystko jest w porządku – powiedział rozmówca agencji odpowiadając na pytanie czy Rosja jest gotowa do osiągnięcia porozumienia z Ukrainą w kwestii ceny gazu podczas gdy istnieje groźba zaprzestania przez Kijów dostaw energii elektrycznej na Krym.
Zdaniem niektórych ekspertów rosyjskich Ukraina w ten sposób szuka możliwości wywarcia nacisku na Rosję, aby uzyskać od niej zniżkę na gaz ziemny.
Krym realizuje 80 procent swojego zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez import. W nocy z 23 na 24 marca 2014 roku rozpoczęły się w przerwy w jej dostawach. Wówczas bez prądu pozostały Kercz, Czernomorskoje, Stary Krym, Jałta, Ałuszta, Simeiz oraz Mishor. Częściowe odłączenie dostaw zaobserwowano w Bakczysaraju, Sace, Jewpatori, Symferopolu oraz w rejonach Niżnegorskim, Sakijskim, Czarnomorskim, Bakczysarajskim oraz Symferopolskim. Strona ukraińska tłumaczyła tą sytuację naprawą linii energetycznych.
24 grudnia Ukraina ponownie zmniejszyła ilość dostarczanej na Krym energii elektrycznej.
W zeszłym roku z Soczi oraz z regionu moskiewskiego na Krym przeniesiono tymczasowo 13 mobilnych turbin gazowych ,, w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego obiektów infrastruktury wojskowej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, regularnego funkcjonowania infrastruktury krytycznej dla mieszkańców, zapobiegnięciu sytuacjom nadzwyczajnym związanym z niestabilnością pracy systemu energetycznego Ukrainy a także stworzenia operacyjny rezerw mocy”.
Pod koniec 2014 roku Rosja oraz Ukraina podpisały dwie umowy na dostawy energii elektrycznej z rosyjskiego systemu energetycznego do ukraińskiego oraz z Ukrainy na Krym. Obydwie umowy obowiązują do końca 2015 roku.