Ukraina wpuści Zachód do gazociągów. Polacy biorą udział w rozmowach

12 lutego 2018, 17:23 Alert
rurociąg gaz rura gazociąg
Gazociąg. fot. Gazprom

Ukraina chce pozyskać partnera do zarządzania siecią przesyłu gazu (GTS) aby nie stracić roli państwa tranzytowego przy dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Według władz w Kijowie swoje zainteresowanie wyraziło siedem spółek, w tym jedna z Polski. Rozmowy mają ruszyć 21 lutego.

– Odbyliśmy pierwsze spotkanie grupy roboczej, którą rząd Ukrainy upoważnił do przeprowadzenia wstępnych konsultacji z międzynarodowymi operatorami sieci przesyłowych zainteresowanymi staniem się naszymi partnerami przy zarządzaniu GTS – napisał na Facebooku wicepremier Ukrainy Władimir Kistion.

Według niego 21-22 lutego odbędą się pierwsze spotkania ze spółkami, które przesyłały swoje propozycje stronie ukraińskiej.

– Zainteresowanie wyraziło siedmiu partnerów, z których dwóch reprezentuje znane w Europie konsorcja gazowe. Swoje zainteresowanie zarządzanie ukraińską GTS wyraziła Belgia, Francja, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Włochy, Rumunia, Grecja i Niemcy – napisał Kistion.

Ukraiński wicepremier przypomniał, że do 1 marca 2018 roku ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego oczekuje propozycji również od pozostałych spółek, które z różnych powodów nie zdążyły tego zrobić w wymaganym terminie do 1 lutego.

– Po rozmowach grupa robocza sformułuje propozycje warunków przetargu i przedstawi je do rozpatrzenia rządowi oraz Radzie Najwyższej w celu przeprowadzenia przejrzystego procesu znalezienia międzynarodowego partnera dla Magistralnych Gazoprowodow Ukrainy – dodał wiceszef ukraińskiego rządu.

Zgodnie z opracowanym przez Naftogaz, PwC i Rothschild planem już w trzecim kwartale 2018 roku ma zostać podpisana z partnerem zagranicznym umowa na zarządzanie ukraińskim systemem przesyłowym gazu.

Reforma rynku gazu

W 2015 roku na Ukrainie przyjęta została ustawa o rynku gazu, która zapoczątkowała proces restrukturyzacji Naftogazu w oparciu o prawo unijne zgodnie z trzecim pakietem energetycznym. Polega ona na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy.

Ukraińskie gazociągi potrzebują partnera

Pozyskanie zagranicznych partnerów jest ważne dla Kijowa z punktu widzenia utrzymania roli państwa tranzytowego w dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Należy nadmienić, że na początku kwietnia Naftogaz, Ukrtransgaz, włoski Snam i słowacki Eustream podpisały memorandum o wspólnej ocenie możliwości współpracy przy wykorzystaniu oraz rozbudowie ukraińskiego systemu. Wspomniany dokument ma na celu zapewnienie długoterminowej stabilności przesyłu gazu przez Ukrainę, zgodnie ze standardami rynków europejskich, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania gazociągów Ukrainy, a także transparentnego i wolnego dostępu do nich stron trzecich, zgodnie z ukraińskim prawem. Pozyskanie kolejnych partnerów oraz możliwość rozwoju współpracy z dotychczasowymi będzie prawdopodobnie uzależnione od tempa reform sektora energetycznego realizowanych nad Dnieprem.

Piotr Stępiński