Ukraina dostosowuje przesył gazu do prawa UE

1 marca 2019, 13:30 Alert
ukrtransgaz
Magazyn gazu na Ukrainie. (fot. Ukrtransgaz)

Dziś platforma informacyjna operatora systemu przesyłowego gazu na Ukrainie rozpoczęła regularną pracę, a ukraiński rynek gazu całkowicie przeszedł na dzienny system bilansujący.

Ten krok kończy jedną z kluczowych reform w sektorze energetycznym Ukrainy – odtąd Ukraina jest całkowicie zsynchronizowana z modelem stosowanym do stref bilansowania gazu w granicach UE. Tak więc wszystkie zobowiązania, które zostały podjęte przez rząd Ukrainy w zakresie Stowarzyszenia z Unią Europejską, zostały całkowicie spełnione.

Platforma informacyjna została opracowana przez specjalistów Ukrtransgazu w krótkich terminach w oparciu o oprogramowanie SAP. Platforma działa stabilnie i przetwarza wszystkie żądania od samego rana 1 marca.

Do godziny 15:00 28 lutego, zgodnie z Kodeksem sieci gazowej, 257 dostawców gazu złożyło na platformę informacyjną portfel nominacji, w tym: 29 dla użytkowników sieci komercyjnych, 38 z 40 (dostawca „ostatniej nadziei” „- PSO) dla ludności.

Poza tym utworzono listę około 310 000 konsumentów w przypadku braku dostawcy. Spośród nich około 270 000 konsumentów znajduje się w sieciach Ługańska. Do godziny 17:00 28 lutego nominacje PSO nie zostały zgłoszone przez 2 firmy – Gazpostachservis i DP Montazhnik. Te lokalne firmy obsługują niewielką liczbę klientów. Do godz. 17.00 28 lutego, zgodnie z warunkami określonymi przez Operatora Kodeksu sieciowego, przetwarzane jest sto procent zgłoszonych nominacji. Od 18 do 28 lutego do godziny 8:00 1 marca, dostawcy gazu złożyli 18 renominacji

Pomimo zwiększonej aktywności nominacji zgłoszeń w ostatnich godzinach, system poradził sobie i kontynuuje pracę w trybie regularnym.

Wszystkie informacje na temat platformy informacyjnej można znaleźć na stronie Ukrtransgaz. Ponadto odwiedzający mogą śledzić liczbę zgłoszonych i potwierdzonych nominacji czy liczbę odbiorców gazu w Rejestrze. Za pomocą usługi online każdy konsument może sprawdzić dostępność dostawcy i jego obecność w rejestrze w celu rozłączenia w oparciu o kod EIC.

Podczas przejścia na nowy model rynku Ukrtransgaz wykonał ponad 20 warsztatów dla ponad 1500 użytkowników sieci. Obecnie w okresie przejściowym firma kontynnuje świadczenie usług doradczych dla wszystkich uczestników rynku.

Dodatkowo, w okresie przejściowym, rozpoczęto również prace grupy doradczej ds. codziennej równowagi, gdzie specjaliści będą mogli odpowiadać na pytania dotyczące nominacji w punktach wewnętrznych i międzynarodowych, dotyczących wsparcia finansowego i zakończenia transportu gazu.

Ukrtransgaz/BiznesAlert.pl