Ukraina nie boi się kryzysu gazowego. Zwycięstwo Polaków poprawia jej pozycję

12 września 2019, 07:15 Alert
fot. Naftogaz Ukraina
Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Negocjacje gazowe z Rosją będą trudne, ale Ukraina jest na nie przygotowana – powiedział premier Oleksij Honczaruk. Poinformował, że przedstawiciele spółki gazowej Naftogaz przekonują, że są przygotowani do sezonu grzewczego pomimo trudnych rozmów przed nimi.

20 września odbędzie się kolejna runda procesu trójstronnego, czyli rozmów Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o warunkach utrzymania przesyłu gazu przez terytorium ukraińskie po zakończeniu umowy przesyłowej z końcem 2019 roku.

Problemy Nord Stream 2 i Turkish Stream, a także niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przywracający ograniczenie wykorzystania odnogi Nord Stream o nazwie OPAL sprawiają, że Rosjanie będą potrzebować szlaku ukraińskiego, a co za tym idzie zwiększa się szansa na sukces procesu trójstronnego.

Jednakże Kijów sygnalizuje obawy, że w sezonie grzewczym może dojść do zakłóceń dostaw gazu z Rosji w ramach presji Moskwy na uczestników rozmów. Operator magazynów gazu Ukrtransgaz informuje o rekordowych zapasach gazu w tych obiektach na Ukrainie, które pozwolą przejść przez sezon grzewczy bez problemów nawet w razie szkodliwych działań rosyjskich.

Interfax Ukraine/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska wygrywa z Gazpromem. Czy sprawa OPAL pomoże Ukrainie?