Ukraina przywróciła zasilanie Czarnobyla. Apeluje o strefę zdemilitaryzowaną wokół niego

14 marca 2022, 07:00 Alert

Minister energetyki Ukrainy Herman Galuszczenko poinformował na Facebooku o ponownym przyłączeniu elektrowni jądrowej Czarnobyl do sieci elektroenergetycznej Ukrainy.

Budowa sarkofagu w Czarnobylu. Fot. Flickr
Budowa sarkofagu w Czarnobylu. Fot. Flickr

– Dzięki niezwykłemu wysiłkowi Ukrenergo nasi technicy jądrowi i elektrycy byli w stanie przywrócić zasilanie do Czarnobyla przejętego przez rosyjskich okupantów – napisał minister Galuszczenko. Zapewnił, że systemy chłodzenia obiektu będą obecnie pracować normalnie bez potrzeby ingerencji z zewnątrz.

Ukraińcy ostrzegali, że pomoc proponowana przez Białoruś zaangażowaną w inwazję Rosji na Ukrainie po stronie Moskwy, może stać się pretekstem do prowokacji i oskarżenie Kijowa o stwarzanie zagrożenia skażeniem nuklearnym. – Jeszcze raz apeluję do Komisji Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o pomoc przy ochronie naszych elektrowni jądrowych. Jest teraz niezwykle ważne, aby zmusić wroga do opuszczenia elektrowni w Czarnobylu i stworzenia strefy zdemilitaryzowanej o promieniu 30 km dookoła tego obiektu – apelował minister.

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu pracuje obok sarkofagu, w którym ukryty jest wrak obiektu, który w latach 80. XX wieku uległ awarii, która spowodowała skażenie radioaktywne w Europie.

Wojciech Jakóbik