BezpieczeństwoEnergetykaInfrastrukturaOpiniePodcastyRopa

Ukraina odpłaca ropie rosyjskiej bombą za nadobne. Spięcie

Ataki dronów Ukrainy. Grafika: Mikołaj Teperek.

Ataki dronów Ukrainy. Grafika: Mikołaj Teperek.

– Rosjanie niszczą energetykę Ukrainy. To forma zemsty za ataki Ukraińców na rafinerie rosyjskie. Różnica polega na tym, że Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, nie chce terroryzować obywateli, a zatrzymać machinę wojenną Władimira Putina – mówi redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w Spięciu.

W najnowszym odcinku podcastu Spięcie, dziennikarze BiznesAlert.pl poruszają temat inwazji Rosji na Ukrainie i wzajemnych ataków na infrastrukturę krytyczną obu krajów, w tym rafinerie i elektrownie, oraz wpływu tego typu incydentów na ceny ropy.

– Rosjanie niszczą infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Ukraińcy odpłacają się atakami na rafinerie rosyjskie. Czy można postawić znak równości pomiędzy tego typu działaniami obu państw? – podnosi Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

– Ataki rosyjskie odbywają się w innej sytuacji, niż na początku inwazji. W 2022 roku było najciężej dlatego, że ataki rosyjskie ruszyły w październiku, gdy rozpoczynał się sezon grzewczy na Ukrainie. Teraz ataki rozpoczynają się późną wiosną, po zakończeniu sezonu grzewczego – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

– To forma zemsty za ataki Ukraińców na rafinerie rosyjskie. Ukraina robi to nie w celu terroryzowania obywateli Rosji, ale raczej w celu zatrzymania machiny wojennej Władimira Putina. I tu jest różnica w porównaniu do Kremla, który chce pozbawić społeczeństwo ukraińskie dostępu do podstawowych dóbr, jak energia elektryczna czy ciepło – tłumaczy Wojciech Jakóbik.

– Retoryka Rosji ma na celu sprawić, abyśmy zaczęli się zastanawiać, czy to dobrze, że ich rafinerie płoną. To dobrze i kropka – dodaje redaktor Jakóbik.

Najnowszy odcinek Spięcia można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

 

– Rosji chodzi o to, aby forma współpracy pomiędzy Ukrainy a Unią Europejską w kontekście energii, rozmyła się. Ma to doprowadzić do destabilizacji systemu, co również może dotknąć Polski – podkreśla Jakóbik.

– Inwazja Rosji na Ukrainę pokazała, że energetyka rozproszona jest bardziej odporna na działania wojenne. Zniszczenie np. farmy wiatrowej wymaga znacznie większych nakładów finansowych i operacyjnych – zaznacza Marcin Karwowski.

– Pojawiały się opinie płynące ze Stanów Zjednoczonych, że dronopad, który uderza w rafinerie rosyjskie, może mieć negatywny wpływ na rynek ropy i wzrost cen. Otóż tak się nie dzieje, co widzimy po spadkach nawet podczas kolejnych ataków – mówi Wojciech Jakóbik.

Opracował Jędrzej Stachura

RAPORT: COP nie kopnął walki z emisją dwutlenku węgla


Powiązane artykuły

Protesty w Kijowie przeciwko ograniczeniu autonomii NABU, foto: Tetiana DZHAFAROVA / AFP

Ukraińcy protestują przeciwko ustawie antykorupcyjnej. Dlaczego?

Ukraina w błyskawicznym trybie przegłosowała kontrowersyjne zmiany w ustawie antykorupcyjnej. Kluczowe instytucje antykorupcyjne – NABU i SAPO – są podporządkowane...
Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Udostępnij:

Facebook X X X