Ukraina: Rozmowy w sprawie finansowania dostaw gazu do magazynów nadal bez rezultatów

9 lipca 2015, 08:10 Alert

(RIA Novosti/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Ukraiński system przesyłowy gazu w 2014 roku.

Jak poinformował minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn powiedział, że przedstawiciele ukraińskich władz podczas telekonferencji z potencjalnymi kredytodawcami kwestię możliwego finansowania dostaw gazu ziemnego do podziemnych magazynów przed zbliżającym się sezonie grzewczym. Jednakże rozmowy nie przyniosły na razie rezultatów.

– Przeprowadziliśmy telekonferencję, ale na razie nie przyniosła ona rezultatów – powiedział wczoraj dziennikarzom Demczyszyn odpowiadając na pytanie czy ustalono datę spotkania z potencjalnymi kredytodawcami w sprawie finansowania dostaw gazu do podziemnych magazynów, o którym informowano w tym tygodniu.

Według ministra w odbywających się rozmowach udział wzięli w szczególności przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Narodowego Banku Ukrainy oraz ministerstwa finansów. Dodał, że rozmowy będą kontynuowane wyrażając nadzieję, że zakończą się one sukcesem.

Ukraina zrezygnowała z kupna gazu od rosyjskiego Gazpromu ze względu na fiasko rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja z 30 czerwca. Naftogaz poinformował, że sprowadzałby gaz z Rosji tylko w razie uzyskania porozumienia dającego odpowiednią zniżkę, o czasie obowiązywania do zakończenia okresu grzewczego (pierwszy kwartał 2016).

Ukraina domagała się także porozumienia międzyrządowego i protokołu do umowy gazowej w tej sprawie. Strony nie porozumiały się odnośnie tej kwestii, o czym więcej można przeczytać w BiznesAlert.pl.

W magazynach gazu nad Dnieprem znajduje się obecnie 12,18056 mld m3 surowca (stan na 7.07) z czego ok. 5 mld m3 to tzw. gaz buforowy mający zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu przesyłu oraz magazynowania surowca. W tym roku wtłoczono tam już ponad 4,4 mld m3. Według danych Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Podziemnych Magazynów Gazu (GSE) od początku lipca Ukraina ponad dwukrotnie zredukowała ilość surowca wtłaczanego do swoich magazynów. Od 1 do 7 lipca dziennie do magazynów trafiało 16,87-34,42 mln m3 błękitnego paliwa (średnio 28,664 mln m3 dziennie). W tym samym okresie w czerwcu przesłano od 62,57 do 73,08 mln m3 (średnio 69,371 mln m3 dziennie). W poprzednim miesiącu łącznie do magazynów trafiło od 46,57 do 73,08 mln m3 (ok. 58,91867 mln m3 dziennie) W zależności od szacunków ilość niezbędna dla utrzymania tranzytu do klientów europejskich wynosi 16,5-19 mld m3.

Gdyby Ukraińcy zwiększyli zakupy na tym kierunku do 39 mln m3 dziennie, poziom dziennego zatłoczenia do magazynów mógłby wynieść 55 mln m3 dziennie. Ukraina nie zwiększa jednak importu, prawdopodobnie ze względu na problemy finansowe.