(RBC/Piotr Stępiński)
Jak poinformował portal Rbc.ua, według rzecznika prasowego spółki Ukrtransgaz Maksima Bielawskiego od początku sierpnia 2015 roku z kierunku Słowacji na Ukrainę trafiło prawie 500 mln m3 gazu.
– W pierwszej połowie sierpnia, przez Słowację trafiło z Europy na Ukrainę prawie 500 mln m3 gazu ziemnego. Codziennie importowane jest 36,3 mln m3 – powiedział Bielawski.
Należy przypomnieć, że średnia celna wartość importowanego na Ukrainę gazu w lipcu wynosiła 284,47 dolarów za 1 tys. m3. 1 lipca Ukraina zrezygnowała z kupna gazu od rosyjskiego Gazpromu ze względu na fiasko rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja z 30 czerwca.
Naftogaz poinformował, że sprowadzałby gaz z Rosji tylko w razie uzyskania porozumienia dającego odpowiednią zniżkę, o czasie obowiązywania do zakończenia okresu grzewczego (pierwszy kwartał 2016). Po rezygnacji z dostaw od rosyjskiego Gazpromu 1 lipca, Ukrtransgaz poinformował, że sprowadza od gaz wyłącznie przez Słowację ale po tym, jak pojawi się potrzeba uruchomienia importu przez Węgry, rozpocznie się on bez przeszkód.
Jak informował 8 czerwca BiznesAlert.pl Ukrtransgaz podpisał umowę o współpracy i wymianie informacji z węgierskim operatorem FGSZ. Chce w ten sposób pozyskać kody niezbędne do uruchomienia fizycznego rewersu przez Słowację.
Jak informował BiznesAlert.pl 8 czerwca, spółka Ukrtransgaz Ukraina wznowiła, wstrzymany w kwietniu, rewersowy import gazu z Węgier. 21 maja prezydent Ukrainy ogłosił, że Kijów podpisał z jedną z węgierskich spółek umowę na budowę interkonektora gazowego.
Ukraina liczy także na budowę nowego połączenia gazowego z Polską. Polacy w ramach swoich osobnych planów rozbudowują sieć gazową przy ukraińskiej granicy. Jeżeli Kijów znajdzie środki, będzie mógł połączyć się z sąsiednim krajem nowym interkonektorem gazowym. Poprzez budowę interkonektora gazowego z Polską Ukraina może przyłączyć swój system przesyłu gazu ziemnego (GTS) do europejskiego Korytarza Północ-Południe.
W listopadzie 2014 roku Kijów zaproponował Słowacji przy udziale Polski oraz Węgier stworzenie hubu gazowego na granicy z Unią Europejską z systemem interkonektorów z możliwością magazynowania ponad 30 mld m3 surowca z perspektywą zwiększenia wielkości wolumenu do 50-55 mld m3.
– Tę perspektywę można zrealizować poprzez przyłączenie gazociągu Polska-Ukraina do projektu europejskiego Korytarza Północ-Południe – cytuje słowa Ihora Prokopiwa, dyrektora Ukrtransgazu, służba prasowa tej ukraińskiej spółki.
Jego zdaniem budowa wspomnianego interkonektora, dzięki przyłączeniu do Korytarza Północ-Południe otworzy Ukrainie dostęp do europejskiego rynku gazowego przez system interkonektorów (Polska-Niemcy, Polska-Słowacja, Polska-Czechy, Polska-Litwa oraz pozostałe) a także do terminala LNG w Świnoujściu.
17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.
Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.
W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.
Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia. Więcej o Gazociągu Polska-Ukraina w analizie BiznesAlert.pl.
Czytaj więcej:
Przed zimą Ukraina bije rekord ilości gazu wtłaczanego do magazynów,
Ukraina zwiększa import gazu z Zachodu
Ukraina chce przez Polskę uzyskać dostęp do europejskiego rynku gazu,