Do 2022 roku Ukraina chce przygotować energetykę na synchronizację z Europą

28 września 2017, 13:00 Alert

Końcowy termin spełnienia przez Ukrainę wymogów dotyczących synchronizacji jej sieci elektroenergetycznych z resztą Europy wyznaczono na lipiec 2022 roku – poinformował prezes Ukrenergo Wsiewołod Kowalczuk.

W przedstawionej prezentacji stwierdził, że ukraińska sieć przesyłowa powinna pracować w trybie izolowanym, czyli w odłączeniu od systemu rosyjskiego. Następnie ENSTO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity – Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych) ma rozpatrzyć, czy Ukraina spełnia wymagania dotyczące synchronizacji z systemem europejskim.

Ukraina skorzysta na synchronizacji

Ukraiński operator stwierdził, że synchronizacja pozwoli na zwiększenie stabilności pracy sieci oraz do minimum ograniczy zależność od dostaw węgla do elektrowni. Ponadto dzięki wysokim wymaganiom w ramach wspomnianego procesu wzrośnie łączny technologiczny poziom eksploatacji systemu energetycznego oraz bezpieczeństwo dostaw energii.

Według prognoz Ukrenergo równoległa praca z ENTSO-E pozwoli na wzrost eksportu energii elektrycznej do Europy, co automatycznie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną ukraińskiego sektora energetycznego. Eksport może wzrosnąć z obecnych 5 do 18-20 mld kWh, umożliwiając pozyskanie 1,5 mld dolarów dodatkowego dochodu. Jednocześnie ukraińskie elektrownie wodne będą mogły być wykorzystywane do równoważenia szczytowego obciążenia połączonych systemów energetycznych państw europejskich.

Klienci też

Synchronizacja pozwoli również na wprowadzenie europejskich norm ochrony praw konsumentów i poprawi jakoś świadczonych usług.

Zdaniem Ukrenergo, klienci skorzystają na warunkach jakie będzie oferował nowy model rynku, ponieważ będą mogli swobodnie wybrać dostawcę energii, w tym również z zagranicy. To z kolei oznacza, że w perspektywie średniookresowej konkurencja doprowadzi do obniżenia cen energii dla wszystkich kategorii odbiorców.

– Swobodna wymiana handlowa energii elektrycznej, jej eksport i import w oparciu o transparentne warunki rynkowe między Ukrainą a Europą są najlepszymi mechanizmem dla przeciwdziałaniu monopolom, tworzenia sprawiedliwych cen energię oraz usług towarzyszących na rynku wewnętrznym – powiedział Kowalczuk.

Pozostało pięć lat

Pod koniec maja ENTSO-E uzgodniło ostateczny wariant porozumienia o synchronizacji systemów ukraińskich oraz mołdawskich z systemem funkcjonującym w UE. Według Ukrenergo obecna technologiczna gotowość ukraińskich sieci przesyłowych do synchronizacji z ENTSO-E wynosi 15 procent. Z kolei poziom implementacji norm europejskich przez ukraińską legislację to zaledwie 5 procent. Osiągnięcie 100 procent w obydwu przypadkach ma nastąpić za 5 lat.  W razie pojawienia odpowiednich możliwości technologicznych wymiana energii między ukraińskim systemem a ENTSO-E w ciągu pięciu lat może wzrosnąć z 885 do 2200 MW. Natomiast w skali 10 lat – do 4000 MW.

Interfax/Piotr Stępiński