Ukraina jest zainteresowana dostawami LNG realizowanymi przez Turcję

30 czerwca 2021, 06:45 Alert
Al Gattara metanowiec LNG
Metanowiec Al Gattara przypływa do Terminalu LNG w Świnoujściu 8 stycznia 2018. Fot. Gaz-System

– Ukraina widzi duże perspektywy we współpracy z Turcją w zakresie dostaw skroplonego gazu ziemnego – powiedział Jarosław Demczenkow, wiceminister energetyki Ukrainy, podczas spotkania grupy roboczej ds.energii Ukrainy i Turcji

– Rząd Ukrainy jest zainteresowany intensyfikacją wspólnych projektów pomiędzy Ukrainą i Turcją w dziedzinie energii. Chciałbym zwrócić uwagę na znaczący potencjał dwustronnej współpracy w sektorze energetycznym, w szczególności w dziedzinie paliw i gazu oraz przemysłu jądrowego, energii elektrycznej, a także w kontekście magazynowania energii i odnawialnych źródeł energii – powiedział Demczenkow.

Ukraiński wiceminister energii powiedział, że Turcja rozwija systemy LNG i może pomóc Ukrainie w zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu ziemnego.

– Obecnie nie jesteśmy aktywnym graczem na rynku LNG, ale sytuacja geopolityczna i zmniejszenie wolumenów tranzytu zmusza nas do poszukiwania nowych możliwości handlu i współpracy w dziedzinie zapewnienia wykorzystania systemu przesyłowego gazu na Ukrainie. Dlatego sprawa współpraca z Turcją w kontekście dostaw LNG jest kluczowa – zakończył ukraiński polityk.

Minenergo Ukrainy/Mariusz Marszałkowski