Ukraińcy chcą zabezpieczyć zimowe dostawy gazu do Europy. Liczą na porozumienie z Rosją

4 sierpnia 2015, 11:13 Alert
Rury

(Naftogaz/Wojciech Jakóbik)

Naftogaz ma nadzieję podpisac nowe porozumienie gazowe z Gazpromem na przełomie września i października, czyli tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdy będzie potrzebował dodatkowych ilości gazu, aby zrealizować rosnące zapotrzebowanie.

– Mam nadzieję, że nowe porozumienie trójstronne zostanie podpisane we wrześniu lub październiku, co pozwoli nam przetrwać sezon – powiedział dyrektor Naftogazu Andriej Kobolew.

Dotąd nieznana jest data nowych rozmów Komisja Europejska-Ukraina-Rosja na temat warunków dostaw gazu w sezonie grzewczym. Obecnie obowiązujące porozumienie nie satysfakcjonuje Ukraińców, dlatego po braku zgody na rewizję warunków, od 1 lipca Kijów nie kupuje rosyjskiego gazu. Zadowala się dostawami z Zachodu. Jednak w ukraińskim budżecie zaczyna brakować pieniędzy na zakupy.

Tymczasem przed zimą w ukraińskich magazynach musi spoczywać od 16,5 do 19 mld m3 aby utrzymać tranzyt gazu do klientów europejskich. Ukraina uspokaja, że zamierza rozpocząć intensywne zakupy gazu w sierpniu, aby zebrać niezbędną ilość surowca przed zimą. Kobolew deklaruje, że w tym miesiącu wpompuje do magazynów około 1,5 mld m3. Obecnie znajduje się tam już 13 mld m3. – W oparciu o doświadczenia poprzednich lat i możliwe spory z Gazpromem, wierzymy, że w magazynach musi się znaleźć 19 mld m3 surowca – zapowiada Ukrainiec.