Ukraińcy liczą na dofinansowanie UE dla gazociągu do Polski

15 maja 2015, 08:37 Alert

(Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Połączenie Hermanowice-Strachocina. Grafika: Gaz-System.

Naftogaz zamierza zainteresować Unię Europejską możliwością dofinansowania gazociągu na potrzeby nowego połączenia gazowego Polska-Litwa. Z informacji BIznesAlert.pl wynika, że gdyby problem z funduszami na ten cel został rozwiązany, nowy gazociąg już by powstał.

– Jeżeli mówimy o nowym połączeniu z Polską, to bardziej logiczna jest rozmowa z Europą niż z Chinami. Połączenie musi mieć rury po obu stronach granicy. Dlatego zwróciliśmy się o wsparcie z tego samego funduszu – powiedział Jurij Witrenko, dyrektor ds. rozwoju w firmie, dziennikarzom.

Dodał, że możliwość przyciągnięcia środków pieniężnych dla budowy połączenia gazowego ze strony Chińskiego Banku Rozwoju jest nadal rozważana i obecnie jest priorytetem dla pozyskania kredytów dla zwiększenia wewnętrznego wydobycia oraz modernizacji elektrowni wytwarzających energię cieplną.

– Prace są prowadzone. Przedstawiane projekty są prezentowane na dość szczegółowym poziomie. Są to projekty technicznie bardzo skomplikowane, które wymagają uzgodnień z różnymi organizacjami w Chinach oraz na Ukrainie. Chińczycy udzielą kredytu tylko na projekty, które przeszły już wszystkie etapy uzgodnień, podłóg których istnieją niezbędne zasoby infrastrukturalne – taka jest specyfika – powiedział Witrienko.

W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia. Więcej o polsko-ukraińskim połączeniu gazowym w analizie BiznesAlert.pl

Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.

W grudniu 2012 roku Naftogaz podpisał umowę kredytową z China Development Bank  Corporation o pozyskaniu 3,656 mld dolarów dla realizacji projektów zastąpienia gazu węglem – węglowodorowego paliwa i budowy zakładów gazyfikacji węgla. Później Ukraina otrzymała od chińskiego banku pryncypialne zgodę na otrzymanie 3,6 mld dolarów dla finansowania modernizacji elektrowni cieplnych i rozwijania projektów naftowo-gazowych.