Ukraiński oligarcha chce kupić węgiel w Polsce

29 grudnia 2016, 13:00 Alert
kopalniabogdanka

Ukraiński koncern energetyczny DTEK, którego właścicielem jest oligarcha Rinat Achmetow, do końca lutego 2017 roku zamierza kupić w Polsce 100 tysięcy ton węgla, który ma uzupełnić niedobory tego surowca w należących do tego przedsiębiorstwa elektrowniach.

DTEK tłumaczy, że w związku z niskimi temperaturami w grudniu zużył o 35 procent węgla więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. „W celu ustabilizowania produkcji energii elektrycznej DTEK podjął decyzję o zakupieniu dodatkowych partii paliwa w Polsce” – ogłoszono w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej koncernu.

„Kontynuujemy intensywne działania, by zapewnić węgiel dla naszych elektrowni. Wydobycie własnego węgla (w kopalniach należących do firm Achmetowa) wzrosło od początku roku o 8 proc. Zwiększyliśmy zakupy węgla od państwa. Dodatkowe partie kupujemy w Polsce. 50 tysięcy ton nadejdzie stamtąd w styczniu, a kolejne 50 tysięcy w lutym” – powiedział dyrektor komercyjny DTEK Witalij Butenko.

W październiku sprzedaż węgla dla DTEK rozpoczęła kopalnia Bogdanka, która do końca roku miała dostarczyć dla ukraińskiego koncernu łącznie ok. 150 tys. ton tego surowca.

Polska Agencja Prasowa