Ukraiński parlament przyjął nowe prawo gazowe. Kijów wdroży trzeci pakiet energetyczny UE

9 kwietnia 2015, 18:16 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Siedziba Wierchownej Rady, rządu ukraińskiego. Fot. Rząd Ukrainy
Siedziba Wierchownej Rady, rządu ukraińskiego. Fot. Rząd Ukrainy

Ukraiński parlament przyjął ustawę prawo gazowe dostosowujące regulacje w tym zakresie do trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej. To kluczowy element reform wymaganych przez Mędzynarodowy Fundusz Walutowy i UE dla utrzymania pomocy finansowej dla Ukrainy, która jest przeznaczana m.in. na zakupy gazu przez ukraiński Naftogaz.

– Z radością przyjąłem informację o przyjęciu prawa dla rynku gazu przez Wierchowną Radę. To koniec intensywnych prac w które był mocno zaangażowany Sekretariat Wspólnoty Energetycznej – powiedział jej dyrektor Janez Kopac.

– Prawo zostało naszkicowane przez Sekretariat i przekazane ukraińskim władzom w kwietniu 2014 roku. Sekretariat wspierał jego przyjmowanie zaczynając od poziomu technicznego, poprzez walkę o jego przyjęcie w Radzie Ministrów a potem w parlamencie. Zostało ono przyjęte przez miażdżącą większość 290 deputowanych na 422 polityków zasiadających w Radzie – wskazywał Kopac.

– Znaczenie tego prawa trudno przecenić. Problemy gazowe są kluczowe dla ukraińskiego społeczeństwa i polityki. Nowe prawo pozwoli w końcu na pozytywne zmiany. Dalsze wyzwanie to jego implementacja w praktyce. Wsparcie Sekretariatu nie zmaleje w tej następnej fazie – zadeklarował.

Jak informował BiznesAlert.pl ukraińska reforma sektora gazowego jest warunkiem dalszej współpracy Kijowa z zachodnimi instytucjami gwarantującymi wsparcie finansowe. To także sposób na zwiększenie przejrzystości sektora ogarniętego korupcją i nieformalnymi układami oligarchów. Władze w Kijowie ogłosiły ostatnio walkę z takimi praktykami. Nowe prawo będzie narzędziem realizacji tego postulatu.

Ponadto pozwoli na dalszą integrację Ukrainy w ramach Wspólnoty Energetycznej będącej zagranicznym wymiarem wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie wolnego przepływu gazu oraz zmniejszenie wpływu rosyjskiego Gazpromu na tamtejszy system gazowy.