UTK: Spada masa towarów przewiezionych koleją

2 września 2019, 14:30 Alert

Masa towarów przewiezionych w Polsce koleją spadła w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. o 4,5 proc. do 138,5 mln ton w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, kiedy przewieziono 145,1 mln ton – poinformował w poniedziałek Urząd Transportu Kolejowego.

Ile towarów przewozi polska kolej?

„Pomimo obserwowanego spadku przewozów dane za siedem miesięcy 2019 r. są lepsze, niż średnia z lat 2014-2018. Należy też pamiętać, że przewóz towarów to coraz częściej transport intermodalny, który rozwija się w szybkim tempie” – skomentował cytowany w komunikacie prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.

Urząd poinformował też, że przewoźnicy towarowi w samym lipcu przewieźli ponad 20,3 mln ton. W stosunku do lipca w zeszłym roku wartość ta jest niższa o 4 proc. Średnia odległość przewozu jednej tony ładunku w lipcu wyniosła 235 km.

Według UTK największy udział, według masy przewiezionych towarów, przypadł w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku spółce PKP Cargo (40,8 proc.) oraz DB Cargo Polska (16,9 proc.) i spółce Lotos Kolej (5,3 proc.).

Polska Agencja Prasowa

W styczniu wzrosła liczba pasażerów, ale spadła liczba towarów przewożonych kolejami