Ultimatum USA do jutra. Nord Stream 2 zwalnia ludzi

1 marca 2022, 06:00 Alert

Właściciel spornego gazociągu Nord Stream 2 zwalnia ludzi, a jutro mija ultimatum USA po wprowadzeniu sankcji wobec niego.

Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2

Sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG do której należy gazociąg o tej samej nazwie spowodowały, że zwalnia ona wszystkich pracowników w Szwajcarii. Poinformował o tym minister gospodarki tego kraju Guy Parmelin cytowany przez RIA Novosti. Nord Stream 2 AG należy w całości do rosyjskiego Gazpromu, którego akcje pikują po wejściu w życie kolejnych sankcji zachodnich.

Sankcje USA wykluczają Nord Stream 2 AG z rynku i nie pozwalają jej prowadzić transakcji w dolarach. Dają czas na zatrzymanie wszelkich transakcji z tym podmiotem do drugiego marca.

To odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainie, która dokonuje zbrodni wojennych i kontynuuje ataki na terytorium sąsiada Polski. Świat zachodni zareagował oburzeniem oraz kolejnymi sankcjami doprowadzającymi Rosję na skraj załamania gospodarczego. Mimo to Kreml przekonuje, że prowadzi „operację specjalną” i liczy na to, że sankcje są tymczasowe.

RBK/Wojciech Jakóbik