Fortum podpisało 1 września umowę z firmą Erbud S.A. na budowę nowej ciepłowni o mocy 25 MW w Bytomiu. Inwestycja o łącznej wartości około 50 milionów złotych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców tego miasta w przyszłości. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie września oraz października i potrwają do końca 2016 roku.
Na mocy umowy z Fortum, firma Erbud S.A. wybuduje na terenie bytomskiej elektrociepłowni Miechowice nową ciepłownię wyposażoną w kocioł WR-25. Będzie ona w pierwszej kolejności stanowiła rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, docelowo zaś ma pełnić funkcję źródła szczytowego dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu, która od 2018 roku będzie produkowała ciepło dla mieszkańców Bytomia i Zabrza.
– Budowa nowych mocy wytwórczych w Bytomiu jest częścią realizowanego przez Fortum dużego projektu odbudowy mocy wytwórczych na Śląsku. Aktualnie ciepło jest produkowane w elektrociepłowni Miechowice, którą stale modernizujemy. Jedynie w tym roku wydamy na ten cel ponad 12 mln PLN, jednak ze względu na regulacje unijne wysłużone kotły w Miechowicach będą musiały być stopniowo wygaszane. Nowa ciepłownia w Bytomiu w połączeniu z elektrociepłownią, którą wybudujemy w Zabrzu, zapewni bytomianom dostęp do konkurencyjnego cenowo ciepła sieciowego. Pragnę podkreślić, że zarówno dzisiaj jak i długiej perspektywie czasowej Fortum zapewnia bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Bytomia – mówi Piotr Górnik, Dyrektor ds. produkcji Fortum Power and Heat Polska.
Nowa ciepłownia budowana przez firmę Erbud S.A. będzie stanowiła odrębny kompleks obiektów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej elektrociepłowni Fortum w Miechowicach. W ramach projektu powstanie między innymi budynek kotłowni, niezależny komin, instalacje odsiarczania spalin, a także zaprojektowany zgodnie z najnowszymi standardami plac węglowy. Nowoczesny kocioł WR-25 spełniający rygorystyczne normy środowiskowe, został zaprojektowany tak, aby w przypadku dalszego zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości, mógł zostać do nich dostosowany bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję.
– Ten kontrakt jest efektem rozwoju całej grupy Erbud. Dywersyfikujemy segmenty działalności ze szczególnym naciskiem na sektor elektroenergetyczny. Z powodzeniem rozszerzamy portfel zamówień, korzystając z naszego bogatego doświadczenia w zakresie projektowania, budowania, usług serwisowych oraz inżynieryjnych dla energetyki oraz przemysłu. Liczymy na dalszy wzrost zamówień w tym segmencie oraz na pozyskanie nowych kontraktów – powiedział Jerzy Polaszek, Prezes Zarządu Erbud Industry Sp. z o.o.
Źródło: Fortum