Fundamenty Unii Energetycznej UE są odzwierciedleniem Energiewende Niemiec – powiedział w czasie konferencji Nafta Gaz Chemia 2017 Paweł Turowski, analityk Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Projekt energetyczny jednego kraju został przyjęty jako projekt całej unii. To pokazuje, kto jaką ma siłę w Unii Energetycznej – dodał.
Według niego widać różnice w projektach Unii Energetycznej z 2014 i 2016 roku. – Premier Tusk postulował wprowadzenie dywersyfikacji i powrót do dostępnych źródeł energii, w tym rehabilitację węgla oraz wydobycie gazu łupkowego – powiedział Turowski. – Jednak to, co wróciło z Brukseli różniło się od polskich propozycji. Postulowano dekarbonizację, wyrugowanie węgla – stwierdził.
Według niego ogólny tren wskazuje, że „Unia Energetyczna będzie się opierać na energii elektrycznej, OZE i ograniczeniu emisji”. – Bardzo mało jest w niej o rynku gazowym – powiedział analityk.
– Polska zaczęła tracić bezpieczeństwo, od kiedy rozpoczęto wprowadzanie w życie nowej wersji Unii Energetycznej. To od zdolności negocjacyjnych Polski będą zależeć losy polskiej energetyki i bezpieczeństwa – podsumował.
Unia Energetyczna: Czego potrzebuje Polska i Europa (RELACJA)
BiznesAlert.pl