Pierwsze w tym roku formalne posiedzenie ministrów państw UE i pierwsze pod przewodnictwem Polski w Radzie UE, zaplanowane w Brukseli na wtorek, poświęcone będzie kwestiom finansowym i ekonomicznym Unii, w tym jej relacjom z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Spotkanie poprowadzi minister finansów Andrzej Domański.
Posiedzenie rozpocznie się de facto już w poniedziałek wieczorem od nieformalnej kolacji w Brukseli, podczas której unijni ministrowie rozmawiać będą o wysokich cenach energii w UE oraz relacjach transatlantyckich. Jest to tym bardziej istotne, że brukselskie spotkanie odbywać się będzie w cieniu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ta uroczystość rozpocznie się w Waszyngtonie o godz. 18 czasu polskiego.
Jak poinformowały media źródła w UE, w czasie rozmów ministrowie będą chcieli położyć nacisk na konieczność jedności UE w relacjach z nową amerykańską administracją, ponieważ prezydent elekt zdążył już zagrozić Wspólnocie podniesieniem ceł. Ministrowie nie mają jednak w planach wydania – przynajmniej w tym momencie – żadnej formalnej deklaracji na ten temat. W Brukseli mówi się, że UE czeka na pierwszy krok nowej amerykańskiej administracji i nie chce w tej chwili spekulować na temat tego, czy Trump zrealizuje swoje groźby, czy też nie.
Rozmowy koncentrować się mają także na tym, kto, tak naprawdę, powinien być w UE odpowiedzialny za kontakty z Białym Domem. Zaproszenia na zaprzysiężenie Trumpa nie otrzymali najwyżsi rangą unijni urzędnicy, w tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen czy przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Wiadomo natomiast, że w Waszyngtonie pojawi się np. premierka Włoch Giorgia Meloni, z którą Trump już się spotkał i bardzo ją chwalił. Jak przyznała w poniedziałek na briefingu prasowym w Brukseli rzeczniczka KE Paula Pinho, jeszcze przed podróżą do Waszyngtonu Meloni i von der Leyen rozmawiały przez telefon. Biuro prasowe nie miało jednak informacji o tym, czego dokładnie dotyczyła rozmowa.
We wtorek spotkanie ministrów rozpocznie się od śniadania roboczego, poświęconego głównie ekonomicznym i finansowym konsekwencjom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na zaproszenie polskiej prezydencji udział weźmie w nim także minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko, który opowie unijnym politykom o tym, jak w tej chwili wygląda sytuacja gospodarcza Ukrainy.
Formalną debatę minister Domański rozpocznie od przedstawienia priorytetów polskiej prezydencji, szczególnie w zakresie finansów i gospodarki. Ministrowie rozmawiać będą m.in. o uproszczeniu obciążeń administracyjnych dla unijnych firm, co ma pomóc w dynamicznym rozwoju unijnej konkurencyjności. Ta – jak alarmował w swoim raporcie Mario Draghi – wypada dzisiaj blado, zwłaszcza w porównaniu ze światowymi gigantami gospodarczymi, takimi jak USA i Chiny.
Projekt tzw. Omnibusa, czyli regulacji zmniejszających obciążenia dla firm, zapowiedziała już szefowa KE von der Leyen, przedstawiając priorytety nowej KE. Dlatego w dyskusji weźmie udział komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis, któremu podlega ta tematyka.
PAP / BiznesAlert.pl
Lasy Państwowe – postawimy wiatraki wśród drzew i zbadamy, czy ma to sens