EnergetykaGaz.OpinieSurowce

Unia Europejska chce kupować LNG na wzór japoński. Polska stawia na dostawy z USA i Kataru

Statek Yiannis wynajęty przez JERA na dostawy LNG z USA. Fot. Venture Global LNG

Statek Yiannis wynajęty przez JERA na dostawy LNG z USA. Fot. Venture Global LNG

Unia Europejska planuje inwestycje w projekty LNG, aby zapewnić stabilne dostawy gazu i przeciwdziałać rosnącym kosztom energii. W ramach działań na rzecz obniżenia cen UE zamierza współpracować z dostawcami, rozważając długoterminowe kontrakty oraz konsolidację popytu, czerpiąc wzorce z Japonii.

W dokumencie przedstawiającym działania na rzecz obniżenia cen energii w Europie Komisja Europejska ogłosiła, że podejmie współpracę z wybranymi dostawcami LNG, aby pozyskać dodatkowe dostawy gazu po konkurencyjnych cenach z istniejących oraz nadchodzących projektów.

– Należy wykorzystać wspólną siłę nabywczą UE poprzez zbadanie możliwości długoterminowych zobowiązań kontraktowych w celu ustabilizowania cen – napisano w unijnym projekcie.

Pomimo zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku Unia Europejska zmaga się z wysokimi kosztami energii oraz zagrożeniem w postaci nałożenia ceł przez Stany Zjednoczone. Głównym celem UE pozostaje zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu do 2027 roku.

Z ziemi japońskiej do europejskiej?

W Brukseli rozważa się przyjęcie japońskiego modelu długoterminowych kontraktów oraz konsolidację popytu w celu stabilizacji cen energii.

Japonia realizuje tę strategię poprzez aktywne inwestowanie w infrastrukturę eksportową, w tym terminale, stacje skraplające i rurociągi w krajach-producentach gazu, co pozwala japońskim firmom na zabezpieczenie stabilnych, wieloletnich kontraktów na dostawy LNG po przewidywalnych cenach. Rząd w Tokio dba również o zróżnicowanie źródeł dostaw, unikając nadmiernej zależności od pojedynczych dostawców, wspierając projekty w różnych częściach świata.

1 metr sześcienny skroplonego gazu ziemnego kosztuje w Japonii 0,43 dolara amerykańskiego, podczas gdy w Europie cena wynosi 0,51 dolara.

Import rosyjskiego LNG wzrósł

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku udział rosyjskiego gazu przesyłanego rurociągami w całkowitym imporcie energii do Unii Europejskiej spadł z 41 procent w 2021 roku do około 18 procent w 2024 roku.

Został on zastąpiony głównie przez LNG ze Stanów Zjednoczonych, które w 2024 roku odpowiadały za dostawy 45 procent importu tego paliwa do UE. Ponadto wzrosły dostawy gazu rurociągami z Norwegii (50 procent w porównaniu do 30 procent w 2021 roku), Afryki Północnej (18 procent) oraz Azerbejdżanu (7 procent). Ostatnio jednak kraje europejskie zaczęły importować w zwiększonych ilościach LNG z Rosji, a w tym procederze wiodącą rolę odgrywa Francja.

Zaburzony popyt i podaż

Wskaźnik wykorzystania terminali LNG przez kraje Unii Europejskiej spadł w ubiegłym roku do 42 procent. Wskazuje to na nierównowagę między rosnącą infrastrukturą importową a rzeczywistym zapotrzebowaniem na gaz.

Jak poinformował think-tank “Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA), kraje Starego Kontynentu planują budowę nowych terminali do importu LNG, co może skutkować tym, że w 2030 roku średnie wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych w Europie wyniesie jedynie 30 procent.

IEEFA wskazuje, że jeśli te projekty powstaną, a zużycie gazu nadal będzie spadać, to za 5 lat moce przerobowe w zakresie regazyfikacji ponad trzykrotnie przekroczą zapotrzebowanie na LNG w naszym kontynencie.

Z danych spółki Gaz-System wynika, że w 2024 roku do Polski trafiło 10,6 milionów metrów sześciennych LNG drogą morską, z czego 5,6 milionów metrów sześciennych gazu zostało regazyfikowane i wprowadzone do sieci przesyłowej, a także załadowane do 11 tys. cystern LNG. Największe ilości LNG Polska importowała ze Stanów Zjednoczonych i Kataru.

Tomasz Winiarski

Analitycy: Francja zapłaciła Rosji ponad 2,5 miliarda euro za LNG


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....
Szyb górniczy. Fot. KGHM

KGHM zbuduje trzy nowe szyby górnicze w Zagłębiu Miedziowym

KGHM wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Gigant miedziowy rozpoczyna prace polegające na rozpoznaniu geologiczno-hydrologicznym projektów GG-2...

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X