Aktualności

Unia wprowadziła pierwszy element Omnibusa. Zatwierdziła opóźnienia raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przedstawiła w lutym inicjatywę pakietu upraszczającego Omnibus. Jego pierwszym etapem jest zatwierdzone dzisiaj zatwierdzenie opóźnień raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Źródło: Kancelaria Premiera/YouTube Źródło: PAP / Marcin Obara

Kraje UE zatwierdziły opóźnienie do 2028 roku obowiązku raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju dla dużych firm, które nie rozpoczęły jeszcze raportowania oraz dla notowanych na giełdzie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – poinformowała na stronie KE. Dodano, że to pierwszy element wdrażania tzw. Omnibusa, który ma uprościć prawo w UE.

– Kraje członkowskie zatwierdziły dziś propozycję KE, by opóźnić stosowanie raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz wymagań due diligence w tym zakresie – napisano w informacji KE.

Dodano, że ta decyzja daje firmom jasność prawną oraz zapobiega zbędnym wysiłkom w zakresie dostosowania się do tych wymogów w obliczu “nadchodzących szerszych zmian upraszczających”.

Przyjęta dziś decyzja przełoży do 2028 roku (wdrażanie) wymogów Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla dużych firm, które nie rozpoczęły jeszcze raportowania, oraz dla notowanych MŚP – zaznaczono.

Dodano, że na mocy tej decyzji przełożone zostanie do 2028 roku także stosowanie Dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD) dla pierwszej grupy firm objętej jej wymogami.

Omnibus

KE zaznaczyła, że to pierwszy element zainicjowanego przez nią i przyspieszonego dwa tygodnie temu przez Parlament Europejski pakietu upraszczającego Omnibus w zakresie zrównoważonego rozwoju, który ma być przyjęty.

-Przewodnicząca von der Leyen uruchomiła nową polityczną inicjatywę mającą na celu uproszczenie przepisów UE i zwiększenie konkurencyjności, przy jednoczesnym utrzymaniu ambitnych celów klimatycznych i społecznych. Oczekuje się, że propozycje przedstawione w lutym 2025 roku przyniosą ponad sześć miliardów euro oszczędności rocznie z tytułu redukcji obciążeń administracyjnych i pomogą stworzyć bardziej sprzyjające środowisko biznesowe dla przedsiębiorstw z UE, by mogły rozwijać się, wprowadzać innowacje i przewodzić czystej transformacji – napisano w komunikacie KE.

Biznes Alert / PAP

Europarlament będzie pracować w trybie pilnym nad Omnibusem, czyli uproszczeniem przepisów


Powiązane artykuły

chipy Neuralink (foto ilustracja), foto: neuralink.com

Chiny doganiają USA w wyścigu o kontrolę umysłu?

W chińskim szpitalu 67-letnia pacjentka z ALS „napisała” swoje pierwsze słowa za pomocą myśli. To efekt działania chipu mózgowego Beinao-1...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Rekonstrukcja rządu. One stracą stanowiska

W tym tygodniu zostanie przedstawiony plan rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych stanowiska mogą stracić cztery ministry: Katarzyna Kotula, Adriana, Porowska,...

Udostępnij:

Facebook X X X