Unia Europejska będzie walczyć z propagandą rosyjską w Mołdawii

26 kwietnia 2023, 10:15 Alert

Unia Europejska planuje wysłać cywilną misję do Mołdawii, która w ostatnich miesiącach mierzy się z próbami destabilizacji polityki krajowej ze strony Rosji. Wsparcie ma polegać między innymi na zarządzaniu kryzysowym i przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym.

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

UE wyśle cywilną misję do Mołdawii, aby pomóc narodowi Europy Wschodniej w walce z rosnącymi zagrożeniami z zagranicy – potwierdzili urzędnicy unijni po serii doniesień, że Kreml pracuje nad destabilizacją byłej republiki radzieckiej.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek szef dyplomacji bloku Josep Borrell powiedział, że misja, w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, zwiększy wsparcie dla Mołdawii w celu ochrony jej bezpieczeństwa, integralności terytorialnej i suwerenności przed zagrożeniami ze strony Federacji Rosyjskiej.

W lutym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky oświadczył, iż ukraińskie służby wywiadowcze przechwyciły rosyjskie plany destabilizacji Mołdawii a następnie obalenia demokratycznie wybranego rządu Mołdawii.

Według Vlada Lupana, byłego ambasadora Mołdawii przy ONZ i profesora na Uniwersytecie Nowojorskim, posunięcie Brukseli nastąpiło po wielu sygnałach, że Mołdawia nie byłaby w stanie poradzić sobie sama z rosyjskimi operacjami wpływu.

Maia Sandu, która od 2020 roku jest premierem Mołdawii z nastawieniem pro-zachodnim, wielokrotnie potępiała Kreml za inwazję na Ukrainę i wzywała do wycofania swoich sił z kraju. W czerwcu ubiegłego roku przywódcy UE ogłosili, że Mołdawia, a także Ukraina, otrzymają status kraju kandydującego, rozpoczynając proces akcesji na nowe państwo członkowskie.

Mołdawia, w której mieszka zaledwie 2,6 mln ludzi, przez dziesięciolecia była jednym z najbliższych sojuszników Moskwy, a 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy stacjonuje obecnie w separatystycznym regionie Naddniestrza. Ta separatystyczna enklawa kontrolowana przez rosyjski kontyngent wojskowy destabilizuje całą Mołdawię ograniczając jej możliwości rozwoju ekonomicznego jak i politycznego poprzez do struktur zachodnich w postaci Unii Europejskiej i NATO, zwiększając poprzez to bezpieczeństwo narodowe Mołdawii.

Ponadto Rosja rękami Gazpromu destabilizuje również energetyczne bezpieczeństwo Mołdawii poprzez regularne podnoszenie cen za surowiec którego potencjał ekonomiczny nie jest w stanie sprostać tempu wzrostu i samej wysokości cen za rosyjski gaz.

Politico / Bartosz Siemieniuk

Mołdawia sprowadza już spoza Rosji dwa razy więcej gazu niż od niej dzięki Polakom