AktualnościBezpieczeństwoGospodarka

UE i Singapur są blisko podpisania umowy o handlu cyfrowym

cyfryzacja Fot. SOMKID/stock.adobe.com

cyfryzacja Fot. SOMKID/stock.adobe.com

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła podpisanie umowy o handlu cyfrowym z Singapurem. To efekt prac polskiej prezydencji w Radzie UE. Dokument będzie podpisany na początku maja w Singapurze i ma wzmocnić bezpieczeństwo konsumentów oraz przedsiębiorców na rynku cyfrowym.

14 kwietnia 2025 roku Rada Unii Europejskiej formalnie zatwierdziła podpisanie umowy o handlu cyfrowym z Singapurem (EUSDTA – EU-Singapore Digital Trade Agreement -przyp. red). Wstępnie poparto także decyzję o zawarciu umowy, przy czym ostateczne jej wejście w życie będzie wymagało zgody Parlamentu Europejskiego.

Podpisanie EUSDTA jest jednym z istotnych osiągnięć polskiej prezydencji w Radzie UE. Dokument zakłada:

  • wzmocnienie ochrony konsumentów w środowisku cyfrowym,
  • zapewnienie większej pewności prawnej dla przedsiębiorstw,
  • bezpieczny i zaufany przepływ danych,
  • eliminację nieuzasadnionych barier w handlu cyfrowym.

Umowa jest rozwinięciem porozumienia handlowego między UE a Singapurem z 2019 roku. Ma ona dodatkowo ułatwić wymianę towarów i usług w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć zaufanie do transakcji internetowych.

EUSDTA jest spójna z unijną strategią rozwoju handlu cyfrowego, która ma na celu przyspieszenie transformacji cyfrowej europejskiej gospodarki oraz wzmocnienie jej bezpieczeństwa. Porozumienie uwzględnia obowiązujące w UE przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, zapewniając wysokie standardy w tym zakresie.

Po podpisaniu umowy w maju, następnym krokiem będzie jej ratyfikacja przez Unię Europejską oraz Singapur.

Kolejne kroki na rzecz globalnej sieci umów cyfrowych

Polska prezydencja konsekwentnie wspiera rozwój unijnej sieci umów o handlu cyfrowym. 10 marca zakończyły się negocjacje dotyczące podobnej umowy z Republiką Korei. Podpisanie tego dokumentu planowane jest na jesień 2025 roku.

Handel cyfrowy zyskuje na znaczeniu w globalnej gospodarce. W 2022 roku aż 55 procent całkowitego handlu usługami w Unii Europejskiej odbywało się drogą cyfrową. Wartość importu usług cyfrowych spoza UE wyniosła 670 mld euro, natomiast eksportu – 661 mld euro. Sektor ten obejmuje m.in. usługi telekomunikacyjne, komputerowe, informacyjne oraz finansowe świadczone online.

W Polsce wartość sektora handlu elektronicznego do 2028 roku może wzrosnąć do 192 mld złotych. Oznacza to wzrost o 54 mld zł w stosunku do 2024 roku, przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 8 procent.

Ministerstwo rozwoju i technologii / Biznes Alert

Komisja Europejska szykuje kary dla Apple i Meta

 


Powiązane artykuły

Iga Świętek

Iga Świątek wygrała Wimbledon. Na jej konto wpłyną miliony

Iga Świątek jako pierwsza polska tenisistka w historii wygrała wielkoszlemowy Wimbledon. Za wygraną na jej konto wpłynie gigantyczna kwota –...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X