Zachód łączy siły przeciwko Chinom z pomocą 6G

28 października 2023, 07:15 Alert

Horyzont Europa, unijna inicjatywa na rzecz badań i rozwoju, oraz amerykańska Narodowa Fundacja Nauki (ang. National Science Foundation – NSF) zawiązały współpracę na rzecz rozwoju technologii 6G. Ma to być alternatywa wobec sieci 5G bazujących na chińskim sprzęcie.

Technologia 6G. Źródło: Freepik
Technologia 6G. Źródło: Freepik

Unia Europejska i Stany Zjednoczone starają się uniknąć zagrożeń dla bezpieczeństwa jakim jest oparta o chińską technologię sieć 5G. Europejska komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager w sierpniu zadeklarowała zmiany dyrektyw programu Horyzont Europa, z racji na fakt, że UE ocenia Huawei i ZTE jako dostawców tworzących większe ryzyko niż inni z branży 5G

Horyzont Europa i Narodowa Fundacja Nauki wspólnie finansują projekt 6G Trans-Continental Edge Learning (6G-XCEL). Jego celem jest stworzenie sztucznej inteligencji, która zwiększy możliwości 6G. Science Business podaje, że jest to tylko jeden z 27 projektów badających 6G, które zostały ogłoszone w zeszłym tygodniu. Według portalu projekty otrzymały łącznie 130 milionów euro dofinansowania z samej UE. Nie znana jednak jest kwota jaką Unia i Stany przeznaczył na 6G-XCEL. Pieniądze zostały przekazane przez Smart Networks and Services Joint Undertaking (SNS JU) w ramach programu Horyzont Europa. Z strony amerykańskiej finansowaniem zajmie się NSF.

W projekt 6G-XCEL zaangażowanych jest pięć uniwersytetów z USA i cztery europejskie, uczelnie współpracują z firmami na obu kontynentach, w tym z IBM. Bezprzewodowe sieci 6G, na rynek komercyjny mają być wprowadzane od 2030 roku. Science Business powołuje się też na słowa Dana Kilpera, dyrektora centrum badawczego Connet należącego do Science Foundation Ireland (SFI). Deklaruje on, że Chiny nie były brane pod uwagę przy projekcie 6G-XCEL.

– Rzetelność, bezpieczeństwo oraz to że projekt jest prosty do wytłumaczenia a odpowiedzialność nie jest rozmyta – powiedział Dan Kilper o nowym projekcie na łamach Science Business.

Dyrektor podkreśla, że standardy komunikacji są obecnie wspólne globalnie dlatego ważna jest współpraca aby nowe rozwiązania zadowoliły i USA i Unię Europejską.

Science Business zwraca uwagę, że pomimo wyraźnych obaw o wpływ Chin na europejską komunikacje w ramach Horyzont Europa jest 13 umów o dotacje złożonych przez spółki zależne chińskich firm. Jedną z nich jest spółka zależna od Huawei, ale z Düsseldorfu. Warto wspomnieć, że były one składane w ramach pierwszego konkursu SNS JU a nie drugiego jak miało to miejsce w przypadku 6G-XCEL. Dodatkowo żaden z podmiotów aplikujących o dotację nie ma siedziby w Chinach.

Science Business / Marcin Karwowski

Komisja zakazuje sprzętu ZTE i Huawei przy budowie sieci 5G