AktualnościBezpieczeństwo

Unia niezachwianie wspiera Ukrainę. Z wyjątkiem Węgier

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w siedzibie Komisji Europejskiej. Przybył by rozmawiać z przedstawicielami poszczególnych państw i Markiem Rutte, sekretarzem generalnym NATO, na temat bezpieczeństwa swojego kraju. Szóstego marca odbył się szczyt w Brukseli dotyczący bezpieczeństwa Europy. Źródło: PAP / EPA

Rada Europejska przyjęła w czwartek na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli konkluzje w sprawie obronności, natomiast zapisy dotyczące wsparcia dla Ukrainy poparło 26 krajów, bez Węgier – podało źródło unijne. Tekst o Ukrainie będzie dołączony do konkluzji.

Liderzy państw UE znaczącą część spotkania poświęcili na dyskusję dotyczącą wzmacniania zdolności obronnych i po trwającym ponad siedem godzin szczycie przyjęli konkluzje w tej sprawie. W ten sposób dali zielone światło planowi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, który zakłada m.in. pakiet pożyczek w wysokości 150 miliardów euro oraz umożliwienie krajom członkowskim zwiększenia wydatków na obronę poza unijną dyscypliną budżetową.

Konkluzje, które stanowią polityczne wytyczne unijnych przywódców dla pozostałych organów UE, są przyjmowane przez szefów państw i rządów jednomyślnie.

Po rozmowie o obronności liderzy przeszli do rozmów na temat Ukrainy, ale wszystko wskazuje na to, że nawet nie podjęli dyskusji z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który zapowiedział weto części konkluzji dotyczącej Ukrainy. Zamiast tego – w kilkanaście minut – przyjęli zapisy dotyczące Ukrainy „zdecydowanie popierane przez 26 państw członkowskich”.

Niezachwiane poparcie

W tekście, na który nie zgodziły się Węgry, wyrażono niezachwiane poparcie UE dla Ukrainy i zaznaczono, że “bezpieczeństwo Kijowa, Europy i światowe są ze sobą nierozerwalnie połączone”. Zapisano też, że jakiekolwiek negocjacje pokojowe nie mogą toczyć się bez Ukrainy i Europy, a zawieszenie broni w wojnie z Rosją może mieć miejsce tylko jako część kompleksowego porozumienia pokojowego, któremu towarzyszyć muszą solidne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Znalazło się w tekście również wezwanie do przyspieszenia prac nad dalszym wsparciem Ukrainy, w tym nad inicjatywą wysokiej przedstawicielki UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Kai Kallas. Estonka zaproponowała, by do końca tego roku UE sfinansowała nowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Biznes Alert / PAP

Administracja Trumpa zamierza wycofać ochronę tymczasową dla ponad 200 tysięcy Ukraińców


Powiązane artykuły

Musk stworzył nową partię. “Partia Ameryki odda wam wolność”

Miliarder i były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa Elon Musk ogłosił w sobotę powstanie nowego ugrupowania o nazwie Partia Ameryki....

Niemcy budzą się z letargu. Morawiecki ostrzega przed powrotem niemieckiej potęgi militarnej

Mateusz Morawiecki alarmuje: Berlin porzuca pacyfistyczne pozory i szykuje się do dominacji w Europie. Gdy Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (27.06.-4.07.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X