AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.RopaWęgiel. energetyka węglowa

Unia omówi embargo na surowce Rosji wobec zbrodni wojennych a Rosjanie grają rublem

Flagi krajów Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Flagi krajów Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Financial Times donosi, że przedstawiciele Unii Europejskiej spotkają się szóstego kwietnia by omówić nowe sankcje wobec Rosji, w tym embargo na dostawy węgla, ropy i gazu. To jedna z możliwych odpowiedzi na zbrodnie wojenne podczas inwazji na Ukrainę. Rosjanie grają płatnościami za gaz w rublach.

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec ocenił, że „każda oszczędzona megawatogodzina się liczy”. Warto przypomnieć, że Międzynarodowa Agencja Energii zasugerowała, że obniżka temperatury ogrzewania w Europie o jeden stopień Celsjusza pozwoliłaby zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 10 mld m sześc. rocznie, czyli tyle, ile Polska sprowadzała maksymalnie z Rosji na mocy kontraktu jamalskiego.

Niezależnie od dyskusji o embargo Niemcy wprowadziły stan zagrożenia na rynku gazu po tym, jak Rosjanie zagrozili przerwą dostaw gazu, jeżeli Europejczycy nie przestawią się w płatnościach na ruble. Obecnie trwają rozmowy na ten temat i niektóre firmy sygnalizują gotowość do kompromisowego rozwiązania z udziałem Gazprombanku, który także może zostać objęty sankcjami.

Firma z udziałami Gazpromu na Łotwie chce płacić rublami za gaz rosyjski w odpowiedzi na groźby Rosjan, że przerwą dostawy, jeśli nie dojdzie do zmiany płatności.  To największy handlarz gazem na Łotwie z 34 procentami udziałów Gazpromu. – Po ocenie zgodności tych zmian z procedurami płatności oraz sankcjami wprowadzonymi dotychczas, nasza wstępna ocena głosi, że płatności w rublach nie naruszają formalnie reżimu sankcji i są możliwe – podała ta spółka w komunikacie. Inne firmy oraz państwa odmówiły płatności w rublach.

Komisja Europejska ogłosiła plan REPowerEU, który zakłada obniżkę zapotrzebowania na gaz z Rosji o 2/3 do końca roku i do zera najpóźniej do 2030 roku. Część polityków, ekspertów i komentatorów apeluje o nowe sankcje wobec Rosji ze względu na zbrodnie wojenne ujawnione na terenach odzyskanych przez siły ukraińskie wokół Kijowa. Pojawiają się liczne dowody ludobójstwa, gwałtów i rabieży szokujące opinię publiczną. – Jestem przerażona niewyobrażalnymi koszmarami z obszarów, z których wycofuje się Rosja. Potrzebne jest niezależne śledztwo jak najszybciej. Sprawcy zbrodni wojennych powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Reuters/Financial Times/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Embargo na surowce Rosji byłoby kosztowne, ale skuteczne (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X