Unifikacja Cypru ułatwi sprowadzenie gazu z Ziemi Świętej do Europy

1 grudnia 2016, 09:30 Alert

Jak donosi Daily Sabah, dopiero za trzy lata będzie możliwe dostarczenie gazu ze złóż Cypru i Izraela do Turcji, a stamtąd być może do Europy.

Dyrektor generalny tureckiej Zorlu Energy Natural Gas Group Fuat Celepci powiedział agencji Anadolu, że sektor prywatny w Turcji oczekuje, że normalizacja relacji między Turkami a Izraelczykami doprowadzi do rozwoju wydobycia gazu z izraelskich, a także cypryjskich złóż. Podkreślił, że szlak dostaw będzie biegł przez wyłączną strefę ekonomiczną Cypru, z którym Turcja spiera się o terytorium na wyspie.

Celepci podkresla, że zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, Cypr będzie mógł zablokować budowę ewentualnego gazociągu do Turcji. Z kolei zmiana szlaku musiałaby się wiązać z opóźnieniami. Z tego względu Turcy muszą dojść do porozumienia z Nikozją w sprawie Tureckiej Republiki Cypru przez nią nieuznawanej.

Izraelskie złoże Lewiatan jest szacowane na 621 mld m3, Tamar na 283 mld m3. Cypryjskie złoże Afrodyta jest obliczane na 127 mld m3 gazu ziemnego. Turcja i Izrael rozpoczęły rozmowy wysokiego szczebla o normalizacji stosunków. Na gaz śródziemnomorski liczy także Komisja Europejska, która wskazuje go jako jedno ze źródeł dywersyfikacji dostaw.

Daily Sabah