Uruchomiono największy magazyn energii w Belgii

25 lipca 2018, 13:15 Alert

Belgijska firma Peleman, na potrzeby swojego głównego zakładu produkcyjnego, wybudowała magazyn energii w miejscowości Puurs. Instalacja wpiera generację energii elektrycznej z dwóch turbin wiatrowych, a cały system jest elementem jednej z największych wirtualnych elektrowni w Europie.

Źródło: WikiCommons

Firma Peleman specjalizuje się w systemach bindujących. Dotychczas około 75 procent zapotrzebowania zakładu produkcyjnego w Puurs pokrywały dwie turbiny wiatrowe należące do koncernu od ponad siedmiu lat. Dzięki budowie magazynu energii, prąd będzie dostarczany również w bezwietrzne dni. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawi, że pokrycie zapotrzebowania na energię przez odnawialne źródła wzrośnie o kolejne 10 procent.

Dostawcą akumulatorów jest firma Alfen, która dopasowała rozwiązanie do lokalnych warunków. Magazyn wielkości dwunastometrowego kontenera, o mocy 2 MW i pojemności 2 MWh, jest największym tego typu rozwiązaniem na terenie Belgii. Kontrola pracy odbywa się na podstawie pomiaru częstotliwości prądu. Regulacja na podstawie częstotliwości zapewnia możliwość szybkiego reagowania i poprawia stabilność wewnętrznej sieci energetycznej zakładu.

Projekt współtworzyły również firmy Enenco i Next Kraftwerke. Druga z nich to jedna z największych wirtualnych elektrowni w Europie.

Renewable Energy World.com/Alfen.com/Ewa Bartosiewicz