USA produkują coraz więcej energii z OZE

12 września 2022, 12:15 Alert

W pierwszej połowie 2022 roku 24 procent produkcji energii elektrycznej w USA pochodziło ze źródeł odnawialnych. Jest to wzrost rzędu trzech procent względem tego samego okresu poprzedniego roku. Udział odnawialnych źródeł energii w amerykańskim miksie energetycznym konsekwentnie wzrasta od 2010 roku.

Flaga USA. Fot. pixabay.com
Flaga USA. Fot. pixabay.com

Rośnie udział OZE w USA

US Energy Information Administration (EIA) podaje, że od stycznia do czerwca odnotowała wzrost udziału OZE w przemysłowej produkcji energii elektrycznej  w USA. Wyniósł on 24 procent, co stanowi przyrost rzędu trzech procent w porównaniu do poprzedniego roku.  Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii notuje szybki rozwój w Stanach Zjednoczonych. W ciągu dwunastu lat produkcja energii z OZE wzrosła w tym kraju o 13 procent.

Odnawialne źródła obejmują konwencjonalną energię wodną, ​​wiatrową, słoneczną, geotermalną i biomasę. W Stanach Zjednoczonych większość energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych pochodzi z elektrowni wodnych, słonecznych i wiatrowych. Znaczący przyrost udziału OZE w amerykańskiej produkcji energii wynika z dodania do sieci nowych instalacji energii słonecznej i wiatrowej.

W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych zainstalowano rekordową ilość elektrowni solarnych.  W przeciągu jednego roku w USA pojawiło się dodatkowe 17,6 GW nowej mocy pochodzącej ze Słońca. Zwiększyło to całą przemysłową moc słoneczną  Stanów Zjednoczonych do 65,8 GW. Między 2021 i 2022 rokiem łączna moc elektrowni wiatrowych wzrosła do 137,6 GW, z czego dziesięć procent stanowi przyrost wynikający z rozbudowy tej gałęzi energetyki. Zgodnie z przewidywaniami EIA, kolejne 7,0 GW energii wiatrowej i 13,0 GW mocy słonecznej zostaną uruchomione do końca roku.

US Energy Information Administration/Szymon Borowski

Przybyszewski: Porozumienie nuklearne z Iranem znów upadło