USA: Ataki dronów Ukrainy na rafinerie Rosji mogą znokautować rynek paliw

10 kwietnia 2024, 14:30 Alert

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oskarżył Ukrainę o „nokautujący efekt” na rynku paliw przez jej uderzenia dronów na rafinerie Rosji.

Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin w USA. Fot. MON.
Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin w USA. Fot. MON.

Austin ostrzegł, że szereg ataków Ukrainy na rafinerie rosyjskie przeprowadzony wiosną 2024 roku może mieć „nokautujący efekt” na rynku paliw. Według Reutersa dotychczasowe ataki zmniejszyły przerób ropy na paliwa gotowe w Rosji o 14 procent, a według nieoficjalnych danych więcej.

Jednakże główny czynnik wzrostu cen ropy i paliw to napięcie na Bliskim Wschodzie połączone z lepszymi danymi z USA oraz Chin. Baryłka Brent oscyluje wokół 90 dolarów. Tymczasem ataki dronów Ukrainy mają ograniczać przychody Kremla i utrudniać mu działania zbrojne wobec niewystarczającej efektywności sankcji Zachodu.

Wśród nich są embargo na dostawy ropy i paliw z Rosji, które jeszcze przed atakami Ukrainy zmniejszyły ich podaż na rynku zachodnim. Słowa Austina współgrają jednak z przeciekami do Financial Times o tym, że USA miały odwodzić Ukrainę od ataków na rafinerie rosyjskie.

Bloomberg / Wojciech Jakóbik

Kasparow: Dla Rosji to jest wojna nawet nie z Ameryką, ale coś więcej – wojna ze sposobem życia