Amerykańska sekretarz skarbu odwiedzi Chiny. Waszyngton chce ustabilizować stosunki z Pekinem

3 lipca 2023, 11:30 Alert

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w dniach 6-9 lipca odwiedzi Pekin, co będzie drugą podróżą amerykańskiego urzędnika do Państwa Środka od czasu pogorszenia stosunków między dwiema największymi gospodarkami świata na początku tego roku.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Janet Yellen omówi z chińskimi oficjelami znaczenie, jakie dla obu krajów ma „odpowiedzialne zarządzanie naszymi stosunkami, bezpośrednia komunikacja w obszarach budzących obawy i wspólna praca w celu sprostania globalnym wyzwaniom”, oświadczył Departament Skarbu w niedzielnym oświadczeniu.

Sekretarz skarbu spotka się z najwyższymi chińskimi urzędnikami i czołowymi amerykańskimi firmami. – Yellen w Pekinie będzie również rozmawiać, jak Stany Zjednoczone postrzegają swoje stosunki gospodarcze z Chinami – powiedział w niedzielę wysoki urzędnik skarbu.

Warto wspomnieć, że wizyta amerykańskiej sekretarz skarbu odbędzie zaledwie kilka tygodni po tym, jak sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w czerwcu w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem i ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem.

Blinken był najwyższym rangą urzędnikiem USA, który odwiedził chińską stolicę od prawie pięciu lat, a Xi powiedział podczas tej rzadkiej wizyty, że „widzi postępy w napiętych stosunkach między Waszyngtonem a Pekinem”.

– Waszyngton chce „zdrowych” więzi z Pekinem i nie dąży do decouplingu gospodarek, jednocześnie kontynuując współpracę w zakresie pilnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu i problemy z zadłużeniem – powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Skarbu.

– Nie spodziewamy się znaczącego przełomu po tej pierwszej podróży, ale ma to na celu zbudowanie długoterminowych kanałów komunikacji z Chinami – dodał.

BBC / Jacek Perzyński

Wizyta Blinkena w Chinach bez przełomu, ale obie strony chcą rozmawiać