Wywiad USA: Chiny są głównym rywalem Stanów Zjednoczonych

14 kwietnia 2021, 13:15 Alert

Wysiłki Chin w rozszerzaniu swoich wpływów stanowią jedno z największych zagrożeń wobec Stanów Zjednoczonych – tak wynika z corocznego raportu wywiadu opublikowanego 13 kwietnia. Autorzy dokumentu zwracają również uwagę na agresywne działania Rosji.

fot. Flickr

Chiny przed Rosją

Raport nie przewiduje konfrontacji militarnej ani z Rosją, ani z Chinami, ale sugeruje, że nasilą się starcia o władzę w „szarej strefie”, zwiększy się częstotliwość ataków cybernetycznych i innych agresywnych działań.

Chociaż znaczna część raportu opisuje tradycyjne wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego, poświęca on również dużo uwagi zmianom klimatycznym i aspektom zdrowia na świecie. Zwrócenie uwagi na te kwestie odróżnia tegoroczny raport wywiadu od raportów pochodzących z lat wcześniejszych.

Według wywiadu USA, największym rywalem USA są Chiny, po nich Rosja, Iran oraz Korea Północna. – Pekin, Moskwa, Teheran i Pjongjang zademonstrowały zdolność i zamiar wspierania swoich interesów kosztem interesów USA i ich sojuszników, pomimo pandemii – można przeczytać w raporcie. – Chiny są coraz większym konkurentem, rzucającym wyzwanie Stanom Zjednoczonym na wielu płaszczyznach, zwłaszcza ekonomicznych, militarnych i technologicznych – dodają autorzy.

Według raportu strategia Chin polega na wbijaniu klinów między Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Pekin wykorzystał również swój sukces w walce z pandemią koronawirusa do promowania „wyższości swojego systemu walki z pandemią”.

Autorzy raportu zaznaczają, że Pekin nie jest zainteresowany kontrolą zbrojeń w tym nuklearnych, co doprowadzi do zwiększenia chińskiego potencjału nuklearnego w ciągu najbliższych lat. Raport również odnośni się do zagrożenia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej USA, która może stać się celem chińskiego ataku.

 NYtimes/Mariusz Marszałkowski

Atak na Natanz nie zakłócił rozmów o porozumieniu naftowym