USA pięciokrotnie zwiększyły eksport ropy

27 lutego 2020, 15:15 Alert
gaz łupki ropa
Wydobycie w USA. Źródło: Wikipedia

Amerykański eksport ropy zwiększył się pięciokrotnie w ciągu trzech ostatnich lat. Import ropy w tym samym czasie spadł o jedną trzecią. 

Więcej wydobycia, więcej eksportu

Według danych podanych przez Energy Information Administration, od 2017 roku eksport ropy naftowej z USA wzrósł pięciokrotnie do średniej 3 mln baryłek dziennie.

Zmniejszył się jednocześnie import ropy. Spadł on w ciągu trzech lat o 30 procent do 6,8 mln baryłek dziennie. Rekordowy pod względem importu ropy naftowej był 2005 rok. Stany Zjednoczone importowały wtedy 10,1 mln baryłek ropy dziennie.

58 procent ropy importowanej przez Stany Zjednoczone w 2019 roku stanowiła ropa ciężka. Ropa WTI wydobywana na terenie USA jest ropą z gatunku lekkich. Amerykanie importują ropę ciężką, aby zwiększyć efektywność przerobu w swoich rafineriach.

EIA prognozuje, że w 2020 roku Amerykanie będą wydobywać 13,2 mln baryłek ropy dziennie. W 2021 roku produkcja ropy ma wzrosnąć do 13,6 mln baryłek dziennie. Dzięki temu, Amerykanie na koniec bieżącego roku staną się eksporterem ropy netto.

EIA/Mariusz Marszałkowski

 

USA zwiększyły import ropy i produktów ropopochodnych z Rosji