Amerykański koncern opuszcza Rosję i grozi jej arbitrażem międzynarodowym

18 października 2022, 09:00 Alert

Koncern ExxonMobil opuścił Rosję po tym jak rząd rosyjski przejął kontrolę nad projektem Sachalin-1. Amerykanie, którzy byli jego operatorem, zapowiadają walkę o odszkodowanie przed arbitrażami międzynarodowymi. 

Infrastruktura na Sachalinie. fot. Rosnieft
Infrastruktura na Sachalinie. fot. Rosnieft

ExxonMobil posiadał 30 procent udziałów w projekcie naftowym Sachalin-1. Zgodnie z dekretem Putina, rząd rosyjski powołał nowego, państwowego operatora i dał zagranicznym partnerom miesiąc na decyzję, czy planują pozostać w projekcie. Jeżeli koncerny się na to nie zgodzą, ich własność zostanie przejęta, a środki finansowe zamrożone na terenie Rosji.

Aktywa ExxonMobil w projekcie Sachalin-1 są szacowane na cztery miliardy dolarów. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zmniejszyło się wydobycie ropy z projektu z 220 tys. baryłek dziennie do 10 tys. baryłek dziennie. Miało to związek z sankcjami zachodnimi, które zablokowały możliwość zakupu ropy z tego projektu.

Poza Exxonem, udziały w projekcie posiadają firmy: japońskie Sodeco (30 procent udziałów), indyjski ONGC Videsh (20 procent) oraz Rosnieft (20 procent).

Reuters/Financial Times/Mariusz Marszałkowski

Exxon Mobil ograniczy działalność na Sachalinie