Alians z USA i Francji daje nadzieję usunięcie największej wady energetyki jądrowej

2 marca 2024, 06:00 Alert

Recykling paliwa jądrowego pozwoli ograniczyć wysiłki związane ze składowaniem zużytego paliwa z elektrowni jądrowych. Firmy z USA i Francji łączą siły na rzecz tej technologii.

Pręty paliwowe. Fot. Pixabay
Pręty paliwowe. Fot. Pixabay

Orano USA z Francji oraz SHINE Technologies podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie opracowania komercyjnej technologii recyklingu paliwa jądrowego. Zużyte paliwo tego typu musi być przechowywane w składowiskach, które mogą być bezpieczne ale są kosztowne i krytykują je organizacje ekologiczne.

Pilotażowa instalacja Orano i SHINE ma pozwolić na recykling do 99 procent zużytego paliwa pochodzącego z wzbogaconego uranu lub plutonu. Technologia ta ma być komercyjna i spełniająca wymogi reżimu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Odzyskany materiał ma mieć zastosowane w nowych prętach paliwowych.

Instalacja planowana przez Orano i SHINE ma być gotowa w latach trzydziestych. SHINE buduje już zakład w Chrysalis mający zapewniać izotopy potrzebne w medycynie i zamierza wykorzystać to doświadczenie przy przedsięwzięciu z Orano. Recykling paliwa jądrowego to pomysł z czasów Zimnej Wojny zarzucony z powodów ekonomicznych.

Warto zaznaczyć, że zużyte paliwo jądrowe przez dziesiątki lat jest początkowo składowane na terenie elektrowni jądrowej. Tymczasem materiały wykorzystywane w energetyce jądrowej mają być składowane w specjalnym zakładzie jak Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.

World Nuclear News / Wojciech Jakóbik

Największa słabość energetyki jądrowej może stać się siłą dając Europie energię na 1000 lat