Polskie firmy nie są zagrożone decyzją USA o Iranie, ale żałują

11 maja 2018, 06:45 Alert

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych decyzja USA o wyjściu z porozumienia nuklearnego z Iranem i przywróceniu sankcji wobec tego kraju nie zagrozi spółkom z polskiego sektora energetycznego oraz paliwowego.

Iran widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons
Iran widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons

Polska chwali porozumienie nuklearne

– Zarówno USA jak i Unia Europejska, której Polska jest członkiem, kierują się tym samym celem – zapewnieniem, aby irański program jądrowy miał charakter wyłącznie pokojowy. Podzielamy opinię Unii Europejskiej, że porozumienie JCPOA (tzw. porozumienie nuklearne – przyp. red.) przyniosło pozytywne efekty, jest ważne dla bezpieczeństwa regionu i Europy i powinno być realizowane w całości przez wszystkie strony – przekazało nam biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Polska utrzymuje kontakty dyplomatyczne z Iranem od ponad 540 lat. Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał podczas pobytu w Nowym Jorku z Ministrem SZ Iranu Mohammadem Dżafarem Zarifem. Obserwujemy z uwagą wypowiedzi władz Iranu i będziemy monitorować dalszy rozwój sytuacji w tym kraju i w regionie – dodaje resort w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl.

Ograniczone skutki dla Polski

– Obecnie przewiduje się, że decyzje USA będą mieć ograniczone skutki dla działalności polskich firm, które od wielu miesięcy wstrzymały i znacznie ograniczyły swoje działania w Iranie w związku z niejasnością dotyczącą przyszłości porozumienia oraz narastającą ostrożnością sektora bankowego wobec współpracy z Iranem. Według wiedzy posiadanej obecnie przez MSZ ani PGNIG, ani Orlen nie podpisały długoterminowych kontraktów z irańskimi dostawcami – podsumowuje MSZ.

W innej sytuacji są niektóre firmy zachodnioeuropejskie z Francji, Hiszpanii i Włoch, które zakontraktowały pokaźne ilości dostaw irańskiej ropy (nawet do 200 tysięcy baryłek dziennie) i zdecydowały o inwestycjach w tamtejszy sektor wydobywczy, jak francuski Total obiecujący miliard dolarów inwestycji.

Polskie spółki mogą być rozczarowane utratą perspektywy podpisania tego rodzaju kontraktów. – Szkoda, bo perspektywy współpracy były dobre – mówi nam jeden z menadżerów.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Iran kusi Polskę. Spółki zachowują ostrożność