USA chcą uspokoić Morze Śródziemne z użyciem energetyki

24 kwietnia 2019, 07:15 Alert
Platforma wiertnicza

Senatorzy Robert Menendez odwiedził stolicę Grecji by promować ustawę Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act, która pozwala zacieśniać współpracę USA, Izraela, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym. Menendez jest współautorem ustawy.

Amerykanie wspierają współpracę Grecji, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym, ale i bezpieczeństwa. Ostrzega przed wpływami Rosji w tym ostatnim kraju, jako „adwersarza NATO”, do którego należą Turcy. Waszyngton grozi Ankarze sankcjami za zakup systemu antyrakietowego S-400.

Na dnie Morza Śródziemnego spoczywają surowce w dyspozycji Cypru i Izraela, które mogłyby dotrzeć do Europy za pośrednictwem Turcji lub Grecji. Izraelskie złoże Lewiatan jest szacowane na 450 mld m sześc. a Tamar – 237-254 mld m sześc. Na obu działają firmy amerykańskie. Złoże cypryjskie Afrodyta jest szacowane na 226 mld m sześć.

Komisja Europejska wspiera plan stworzenia gazociągu lub łańcucha dostaw LNG w celu sięgnięcia po te zasoby. Jedna z koncepcji to EastMed, czyli gazociąg ze złóż Izraela przez Grecję do Włoch o przepustowości 16 mld m sześc. rocznie.

Ekathimerini/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gaz z Ziemi Świętej dla Europy