AlertEnergetykaRopa

Amerykańsko-kanadyjski ropociąg Keystone XL ma powstać pomimo protestów

Budowa ropociągu Keystone w Nebrasce. Źródło Wikipedia

Budowa ropociągu Keystone w Nebrasce. Źródło: Wikipedia

Firma TC Energy poinformowała, że budowa kontrowersyjnego ropociagu Keystone XL będzie kontynuowana. Projektowi temu sprzeciwiają się rdzenni mieszkańcy Ameryki i organizacje ekologiczne.

Budowa ropociągu Keystone XL

Rzecznik TC Energy Terry Cunha podał, że działania przygotowawcze trwają od kilku tygodni, a spółka chce wznowić budowę rurociągu tej wiosny. W oddzielnym oświadczeniu firma powiedziała, że rurociąg ma wejść do eksploatacji w 2023 roku.

Ropociąg Keystone XL będzie miał długość 1950 kilometrów i będzie łączył miasta Hardisty w kanadyjskiej Albercie i Steele City w amerykańskim stanie Nebraska. Rząd Alberty współfinansuje ten projekt. Jego wkład wynosi 1,1 miliarda dolarów.

Organizacja ekologiczna Beyond Dirty Fuels w Sierra Club określiła tę decyzję jako “hańbę”. – Angażując się w budowę ropociągu podczas globalnej pandemii, TC Energy jeszcze bardziej naraża zagrożone społeczności – czytamy w oświdczeniu.

XL to jeden z czterech ropociągów realizowanych w ramach Keystone Pipeline System. Pierwsze dwa mają przepustowość do 590 000 baryłek dziennie do rafinerii Wood River w Illinois i Cushing w Oklahomie. Trzeci ma przepustowość do 700 000 baryłek dziennie do rafinerii Port Arthur w Teksasie. Budowa ropociągu XL ma poparcie prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wall Street Journal/Michał Perzyński

Perzyński: Biznes kontra klimat w Teck Frontier, czyli Trudeau ma problem


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X